Türkiye'de yetişen Oxytropis DC. (Fabaceae) cinsinin, altcins Phacoxytropis bunge. türlerinin gövde ve yaprak anatomik özelliklerinin incelenmesi ve bunların taksonomik önemi
Stem and leaf anatomical properties of the genus Oxytropis DC. (Fabaceae), subgenus Phacoxytropis bunge and their taxonomic implications
- Tez No: 414287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Botanik, Anatomy, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Oxytropis cinsi, Phacoxtropis altcinsinde bulunan türlerin (O. kotschyana, O. savellanica, O. persica, O. karjaginii, O. albana, O. lupinoides) gövde ve yaprak anatomilerinin taksonomik açıdan önemlerinin anlaşılması için çalışılmıştır. Gövde anatomik özelliklerinde, seksiyon Janthina içinde yer alan O. persica türünün ölçülen karakterlerinin diğer türlerden daha küçük olduğu ve seksiyon Mesogaea içinde yer alan O. kotschyana türününde diğer türlerden nispeten daha büyük olduğu tespit edilmiştir. Yaprak anatomik özellikleri incelendiğinde, seksiyon Mesogaea içinde yer alan O. kotschyana türünün diğer türlerden daha büyük epidermis hücreleri olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonunda, tüm gövde ve yaprak anatomik karakterleri bir bütün olarak ele alındığında, anatomik özelliklerin sınırlı taksonomik önemi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, stem and leaf anatomical properties of 6 Oxytropis species in the subgenera Phacoxtropis were studied for understanding taxonomic importance of them. In the stem anatomical properties, O. persica (sect. Janthina) has smaller and O. kotschyana (sect. Mesogaea) has larger cell than the other studied species. In the leaf anatomical characters, O. kotschyana (sect. Mesogaea) has larger epidermal cell than the other studied species. In overall evaluation, anatomic properties of the stem and leaf have low taxonomic value.