Allee etkili gecikmeli fark denkleminin lokal kararlılık analizi üzerine
On the local stability analysis of delayed difference equation with Allee effect
- Tez No: 414376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN KANGALGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında, T=2 için N_(t+1)=rN_t+f(N_(t-T) ) lineer olmayan gecikmeli fark denkleminin lokal kararlılık analizi incelenmiştir. Denkleme, Allee fonksiyonu eklenerek t, t-1 ve t-2 gibi farklı zamanlarda kararlılık analizleri incelenmiştir. Daha önceden yapılmış T=1 durumu için yapılan çalışma ile elde ettiğimiz sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. T=2 durumunda Allee fonksiyonun denge noktası civarında lokal kararlılığı azalttığı görülmüştür. Bu sonuç T=1 durumu için yapılan çalışmanın sonucundan farklıdır. Elde edilen tüm teorik sonuçlar, nümerik çalışmalarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, local stability analysis of nonlinear delayed difference equation N_(t+1)=rN_t+f(N_(t-T) ) has been presented for T=2. By adding Allee function to the equation, local stability analysis is investigated at different times as t, t-1 and t-2. Obtained results for T=2 have been compared with previous work for T=1. It is seen that Allee effect for T=2 decreases the local stability of around equilibrium point. This result is different from result of T=1 case. Obtained all theoretical results are supported by numerical studies.