Sosyal medyanın ergenlerin dinî sosyalleşmesine etkileri: Sakarya / Akyazı örneği
The effects of social media on religious socialization of adolescents: Sakarya / Akyazı sample
- Tez No: 414456
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma sosyal medyanın gençlerin dinî sosyalleşmesine etkilerini uygulamalı olarak incelemeyi amaçlamıştır. Yaşam sürecinin önemli bir bölümü olan ergenlik döneminde bireylerin dinî sosyalleşmesine aile, akran grupları, eğitim kurumları ve kitle iletişim araçları gibi sosyalleşme ajanları etki etmektedir. Biz de bu çalışmamızda, özellikle son yıllarda internetin web 2.0 formunun önemli sonuçlarından olan kitle iletişimin bir aracı olan sosyal medyanın mobil iletişimle birleşerek özellikle bu teknolojinin birinci dereceden muhatapları olan gençlerin dinî sosyal dünyasında ne gibi etkilere sebep olduğunu uygulamalı olarak ortaya koymaya çalıştık. Bunun için Sakarya/Akyazı özelinde beş tane liseden toplam 30 öğrenci üzerinde yorumlayıcı bir yaklaşımla nitel araştırma tekniklerinden yarı yapılandırılmış mülâkatla veriler elde etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to practically examine the effects of social media on religious socialization of adolescents. Socialization agents such as family, peer groups, educational institutions and mass media affect individuals' religious socialization in the period of adolescence that is an important part of the life process. In recent years, social media, that is one of the mass media, is one of the important results of internet's Web 2.0 form. The combination of social media and mobile communication have influences on the youngs' religious-social world those are first target group of this technology. Therefore, in this study, it is tried to practically put forward these influences. In particular, in Sakarya / Akyazı; the raw data forms that are obtained from 30 students from five different high schools, are reviewed through interpreter approach and semi-structured interviews of qualitative research techniques and subjected to content analysis.