Türk Yurdu dergisinde milli kimlik unsurları üzerine tartışmalar: 1911 - 1918
Discussions on the elements of national identity in the journal of Türk Yurdu: 1911 - 1918
- Tez No: 414549
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Kimlikle ilgili tartışmalara katkı sağlamak amacıyla yapılan bu çalışmanın konusu; Türkçülük ideolojisinin yayın organı olan Türk Yurdu Dergisinin 1911-1918 yılları arasındaki yayın döneminde, milli kimlik unsurları üzerine yapılan tartışmalardır. Milliyetçilik kuramları –ilkçi, modernist, etno sembolcü- incelenmiş ve bu kuramlar çerçevesinde milli kimlik unsurları olarak; mefkure, tarih, kültür (dil, din), vatan, iktisat kavramları belirlenmiştir. Bu kavramlarla ilgili olarak Dergi'de düşüncelerini aktaran yazarların metinleri incelenmiştir. Toplamda 73 yazarın 237 adet makale/metni değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Aydınlara göre Türkler, milli kimliklerine sahip çıkmadıkları için“birbirlerinden ayrı, dağınık, habersiz ve perişan bir halde yaşamaktadırlar”. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için Türklere milli bilinç verilmeli ve milli kimlik sahibi olmaları sağlanmalıdır. Bunun için aydınlar tarafından mefkure olarak bütün Türklerin birlikteliğinin gerekli olduğu savunulmuştur. Aydınlar; dili; milletin ana unsuru, hafızası, kimliğin ve medeniyetin temeli olarak görmüştür. Aydınlar, bu düşünceden hareketle bütün Türkler arasında dil aracılığıyla Türk birliği sağlanması ve dilin sadeleştirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Aydınlar, kimliğin dilden sonraki en önemli unsurunun din olduğunu, ancak dinin de kimlik oluşumu için tek başına yeterli olmadığını dile getirmişlerdir. Dinin devrin şartlarına göre yeniden yorumlanması gerektiğini vurgulamışlardır. Dergide Türklerin, kendi tarihlerini kendilerinin araştırıp öğrenmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Aydınlara göre Türklerin tarihini öğrenmeleri“adam olmak”ve“yaşamak”ile eşdeğer olup aynı zamanda“milli ve dini bir vazife”dir. Aydınlar; Hititler, Sümerler ve Akadların da Turani olduğu görüşündedirler. Vatan kavramı, Osmanlı topraklarında yaşayan Türk yazarlar için öncesinde sadece üzerinde yaşanan toprakları ifade etmekteyken Rus coğrafyasından gelen Türk yazarların etkisiyle Türklerin yaşadığı bütün topraklar olarak genişlemiştir. Aydınlar "Osmanlı Devleti'nin siyasi bağımsızlığının öncelikle iktisadi bağımsızlığa bağlı olduğunu düşünmektedirler. Bu sebeple Türk burjuvasının yaratılması gerektiğini savunmuşlardır. Milli kimlik unsurları üzerine yapılan tartışmalarda Balkan ve I. Dünya Savaşının büyük etkisinin olduğu anlaşılmaktadır. Anahtar Sözcükler Türk Yurdu, milli kimlik unsurları, mefkure, kültür, dil, din, tarih, vatan, iktisat.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the discussions on the identity. The subject of this study is discussions on the national identity elements which was published in Journal of Turk Yurdu that is the publishment organ of Turkism between 1911-1918. Nationalism theories -Primordialism, modernism, etno symbolism- are examined and in the frame of these theories, as national identity elements, the notions of ideolgy, history, culture (language, religion), fatherland and economics are specified. Related to these notions, the text of authors that express their ideas in the Journal are researched. In total, 207 articles of 73 varied authors are evaluated. Acording to the intelligentsia, national conscious should be given to Turks and having their own national identity should be ensured so as to eleminate identity problems. Thus, the unity of all Turks, as an ideology, was considered necessary by the intelligentsia. The intelligentsia regarded the language as the main element and memory of a nation, the base of identity and civilization. Through with this idea, intelligentsia stressed the necessity of Turk union by means of language and stated that language must be purified. Intelligentsia told that religion was the secondary important element of identity following the language. They emphasized that the religion must be redefined depending on the requirements of the era. To intelligentsia, learning their own history for Turks was equal to“grow into manhood and survive”and it was as well“national and religional mission”. The notion of fatherland, fistly meant only the piece of land that lived on by Turks living in Ottoman borders. Then, by the effects of Turk authors who came from Russia, it was extended as all the lands in which all the Turks had lived. Intelligentsia thought that the political independence of Ottoman Empire depends on the economical independence. For this reason, they considered that the creation of Turk bourgeois was a necessity. In the discussions on the elements of national identity, Balkan and the First World War has majoring effects. Key Words Turk Yurdu, national identity elements, ideology, culture, language, religion, history, fatherland and economics.