Türkiye'de sihirbazlık: Zati Sungur
Stage magic in Turkey: Zati̇ Sungur
- Tez No: 414686
- Danışmanlar: PROF. AYDIN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
1989 Bursa doğumlu Zati Sungur, küçüklüğünden beri sihirbazlıkla ilgilenir. Görev için Almanya'ya gidip 1936'ya kadar Türkiye'ye dönemeyen Sungur, kariyerini sihirbazlık üzerine kurmuş, kendisini ve sanatını geliştirebilmek için ülke ülke gezmiş ve dünyaca üne sahip olmuş bir ustadır. Sihirbazların Kralı unvanına sahip olan Sungur, Erken Dönem Cumhuriyeti'nde tüm diğer sanat kollarından farklı olan,halktan destek, saygı ve sevgi gören sihirbazlığı ülkeye tanıtmış, gösterilerinde adeta harikalar yaratmıştır. Cumhuriyetin popüler sanat anlayışı ve gelişimi üzerindeki etkileri çok büyüktür. Türkiye'de modern sihirbazlık sanatının en büyük ustası ve kurucusu olmasının yanında hünerleri ve oyunları dünya çapında ün kazanmıştır. Bu çalışmada Zati Sungur'un hayatı, kişiliği ve sanatı üzerinde durulurken, aynı zamanda Türkiye sanatının modernleşmesi, Cumhuriyet Dönemi sanatının oluşturulmasına katkısı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zati Sungur who was born in Bursa on 1989 has always been into illusionism and magic since childhood. After leaving for Germany for internship and not coming back to Turkey until 1936, Sungur has built up his career plans on magic and traveled around the world to improve his art and himself, acquiring a worldwide fame. He has earned the title of“The King of Magicians”. He has introduced illusionism to the state, an art which has earnt more support, respect and love than the other stage/performance arts. He has been doing miracles on the stage. His effect on the development of the Republic's sense of popular art. Besides him being the supreme master of the modern art of magic and founder of it in Turkey, his tricks has been very famous and useful all through the world. In this piece of work, Zati Sungur's life, his character and art will be emphasized as well as his contributions to the modernization of Turkish art and formation of the art of Republic.