Spinal kord yaralanmalı hastalarda nörojenik bağırsak disfonksiyon skorunun Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Reliability and validity of Turkish version of neurogenic bowel dysfunction score in patients with spinal cord injury
- Tez No: 414806
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN GÜLBAHAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Nörojenik Barsak Disfonksiyon (NBD) skoru, spinal kord yaralanmalı hastalarda kolorektal disfonksiyonu klinik olarak değerlendiren semptom skorudur. Bu çalışmanın amacı NBD skorunun Türkçe versiyonun geçerliliğini, güvenirliğini ve değişime olan duyarlılığını test etmektir. Materyal Metod: NBD skorunun kılavuzlara uygun bir şekilde çeviri, geri çeviri ve Türkçeye uyarlanması çalışması yapılarak Türkçe versiyonu oluşturulmuştur. Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirliliğini test etmek amacıyla çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğinde takip edilen yaş ortalaması 39.29 ± 15.64 olan 42 spinal kord yaralanmalı hasta alınmıştır. Hastaların demografik verileri ve nörolojik seviyeleri ASİA bozukluk skalasına göre belirlenmiştir. Yaşam kalitesi SF-36 sağlık anketi ile, nörojenik disfonksiyonun yaşam kalitesi üzerine olan etkisi Likert ölçeği ile, global hekim değerlendirmesi Visuel Analog Skala ile değerlendirilmiştir. NBD skorunun Türkçe versiyonunun test-tekrar test güvenirliği araştırılması için test 1-2 hafta sonra tekrarlanmıştır. Ölçeğin güvenirliliği, test-tekrar test uygulaması ve iç tutarlılık analizi şeklinde iki yöntemle araştırılmıştır. Yapısal geçerlilik araştırılması için SF-36 ve nörojenik bağırsak disfonksiyonun yaşam kalitesi üzerine olan etki ölçümü ile korelasyonuna bakılmıştır. Spinal kord yaralanmalı hasta kohortu içinde NBD skoru 10-13 arasında (barsak disfonksiyonu orta) olan ve 14 ve üzerinde (barsak disfonksiyonu ciddi) olan hastalar seçilerek bu hastalara bağırsak bakım programı düzenlenmiştir. NBD skorunun değişime olan duyarlılığının test edilmesi için iki ay sonra hastalar tekrar değerlendirilmiştir. Ayrıca Global Rating of Change (GRC) skalası üzerinden barsak fonksiyonlarında olan değişimi değerlendirmeleri istenmiştir. Diğer yandan nörojenik bağırsak disfonksiyonunu etkileyen faktörlerin korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: İç tutarlılık güvenirliğini değerlendirmek için bakılan Cronbach-alfa katsayısı 0,547 olarak bulunmuştur. Test-tekrar test güvenirlilik analizinde total NBD skorları ve her bir soruya verilen yanıtlar arasında tam korelasyon saptanmıştır (r:1.000, p:0.000). Test- tekrar test uygulamasında hastaların her bir soruya verdikleri yanıtların frekans dağılımında yüksek tutarlılık saptanmıştır (kappa :1.000, p.0.000).
Özet (Çeviri)
Objective: Neurogenic Bowel Dysfunction (NBD) score assess the severity of clinical symptoms of neurogenic bowel dysfunction in patients with spinal cord injury. The aim of this study is to investigate the validity, reliability and sensitivity to change of the Turkish version of NBD score. Materials and Methods: Translation, back translation and cross cultural adaptation of the NBD score into Turkish was done according to the suggested guidelines. The study included forty two patients (with a mean age of 39.29 ± 15.64 years) with spinal cord injury who were admitted to the Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine. Demographic variables and level of SCI according to the ASIA impairment scale were recorded. The quality of life was assessed with the SF-36 questionnaire; the impact of neurogenic bowel dysfunction on quality of life was assessed with a 5-point Likert scale. The physician global assessment was recorded on a 10 cm visual analog scale. The reliability of NBD score was assessed by test-retest reliability and internal consistency. Cronbach's alpha coefficient was calculated to determine internal consistency. We evaluated the construct validity by exploring correlations between the NBD score and SF-36 scales, the effect of neurogenic bowel dysfunction on quality of life and the physician global assessment. The patients with moderate dysfunction (NBD score 10-13) and severe dysfunction (NBD score≥14) are selected and both neurogenic bowel program and patient education were given. These patients were reassessed to investigate the sensitivity of the score to change. The Global Rating of Change (GRC) scale was used to assess the change of neurogenic bowel dysfunction. The factors associated with neurogenic bowel dysfunction were also analyzed. Results: Cronbach's alpha coefficient for internal consistency was 0.547. In test- retest relability analysis high correlations between total test-retest NBD score and answers of each question were found (r:1.000, p:0.000). The consistency of frequency distribution of all answers for each item analyzed by kappa statistics and very high consistency was found (kappa:1.000, p:0.000).