Changing role(s) of the profession of architecture: Building information modeling in practice
Mimarlık mesleğinin değişen rolleri: Uygulamada bina bilgi modellemesi
- Tez No: 415530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİN FATMA GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, binaların tasarımı ve inşaatını içeren karmaşık süreçte mimarların üstlendiği roller üzerine bir araştırmadır. Tezde Türkiye'de değişmekte olan Mimarlık- Mühendislik-İnşaat sektöründeki değişimler incelenmiş ve bu değişimler yeni bir yapı üretim biçimi olduğu iddiasıyla tanımlanan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) çerçevesinde yorumlanmıştır. Yapı Bilgi Modellemesi uygulamalarını güncel inşaat bağlamının bir yansıması olarak ele alarak, yapıların üretilme biçimlerindeki farklılıkların mesleki roller üzerine olan etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is an inquiry on the roles undertaken by architects in the complex process of designing and realizing buildings. It focuses on the changing AEC context in Turkey and interprets these changes from the scope of Building Information Modeling (BIM), which claims the instrumentalization of a new mode of production of buildings. Reading BIM as a reflection of the increasing demands of AEC context on the architects' modes of operation, the thesis evaluates how the changing mode of production of buildings affects the roles of the profession of architecture.