Structure of optimal policies in M/M/1 make-to-stock queues in the presence of partial control
M/M/1 stoka üretim kuyruk sistemlerinde optimal politikanın kısmi-kontrol altında yapısı
  1. Tez No: 415545
  2. Yazar: ERKİN YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, M/M/1 stoka üretim kuyruk sistemleri için optimal fiyatlandırma ve optimal grup kabul politikalarının yapısı, tam-kontrol ve kısmi-kontrol altında incelenmiştir. Problemler, ortalama getiriyi ençoklama kriteri altında birer Markov karar süreci olarak modellenmiştir. Amacımız, optimal seviyeden farklı stok tutmanın optimal politikaya etkilerini her iki problem için de ortaya koymaktır. İncelemeler sonucunda, optimal fiyatlandırma ve optimal grup kabul politikalarının tam-kontrol altında monoton bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, optimal fiyat ve optimal grup kabul kararlarının kısmi-kontrol altında yalnızca belirli koşullarda monoton yapıya sahip olduğu gösterilmiştir. Son olarak, fiyatlandırma problem için, tam-kontrol altında müşteriye teklif edilen fiyatların kısmi-kontrole nazaran daha fazla olduğu görülmüştür. Grup kabul probleminde ise, belirli bir sınıftan gelen müşterilerin, tam-kontrol altında, kısmi-kontrole nazaran daha erken reddedildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
We study the structure of optimal pricing and batch acceptance policies for M/M/1 make-to-stock queue systems under complete and partial control. We model the problems as Markov decision processes under average gain criteria. The goal is to analyze how an exogenous basestock level affects the structure of optimal policies for both problems. Analyses show that both optimal pricing policy and optimal batch acceptance policy under complete control possess a monotone structure. In addition, we show that under certain conditions, prices quoted to customers and batch acceptance decisions under partial control possess a monotone structure for pricing and batch acceptance problems, respectively. Finally, we show that, for pricing problem, systems under complete control quote higher prices than those under partial control. For batch acceptance problem, systems under compete control reject a customer from a certain class earlier than systems under partial control.