Determination of dynamic problems associated with the wind power plants in turkish transmission system
Rüzgar santrallerinin Türkiye iletim sistemi üzerinde sebep olduğu dinamik problemlerin belirlenmesi
- Tez No: 415550
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
20. Yüzyıl'ın başlarından itibaren dünyadaki nüfus artışı enerji santrallerinin büyük bir hızla sayı ve boyut bakımından büyük artışlar göstermesini beraberinde getirmiştir. Ancak, bu artışın sonucu olarak başta çevre ve insan sağlığı sorunları olmak üzere birtakım endişeler gündeme gelmiştir. Bu da konvansiyonel santrallere alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarını ön plana çıkarmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde ucuzluğu ve yaygınlığından dolayı rüzgar türbinleri ayrı bir önem kazanmış olup dünyanın dört bir yanında çok sayıda rüzgar enerji santralleri (RES) kurulmuş ve elektik sistemlerine bağlanmıştır. Gitgide artan rüzgar santraline dayalı üretim seviyeleri ortaya yeni endişeler çıkarmıştır. Bunların başında, yüksek üretim seviyelerinde sistemde meydana gelebilecek bir arızanın mevcut rüzgar santrallerinden dolayı sistem stabilite ve güvenliğininin tehlikeye gireceği endişesi yer almaktadır. Bu ve benzeri sorunları ele alabilmek için Türkiye Üretim/İletim sisteminin gerçekçiliği korunarak detayları azaltılmış bir modeli Digsilent Powerfactory programı kullanılarak hazırlanmıştır. Mevcut rüzgar santralleri de modele eklenerek rüzgar santrallerinin bulunduğu bölgelerde üç faz-toprak arızaları için transient (anlık) analizler yapılmıştır. Analizler, söz konusu rüzgar santralleri için farklı kurulu güç değerlerinde ve farklı kesici açma süreleri için tekrarlanmış, sonuçlar kaydedilmiştir. Santral kurulu güç değerleri için, santralin bağlı olduğu dağıtım sistemi barasının kısa devre gücü baz alınmış olup bu gücün belli bir yüzdesine eşit olan değerlerde analizler yapılmıştır. Kesici açma süreleri içinse teorik ve pratik minimum, ortalama, ortalamanın üstü ve maksimum izin verilen değerler baz alınmış olup bu sürelerin sonuçlara etkisi de incelenmiştir. Simülasyon sonuçları karşılaştırmalı olarak incelenmiş olup rüzgar santrallerinin iletim sistemine dinamik etkilerinin boyutları, rüzgara dayalı üretime ve santral kurulu güçlerine göre ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
From the early 20th Century, the intense population growth around the world resulted in large increases in the power plants, both by means of number and size. However, this increase brought many concerns, including environmental and human health related ones. This has resulted in renewable energy sources to rise over conventional power plants. Among renewable energy sources, thanks to their simplicity and convenience, wind turbines became of considerable importance. As a result, a large number of wind farms have been installed and integrated to the grid worldwide. As the wind oriented generation levels increased, several new concerns arose. Among them, the threat on system stability and security introduced by the wind farms present in the system which may play a role in the event of a fault is regarded as the main concern. In order to investigate this problem and related concerns, a simplified yet realistic model of Turkish Generation/Transmission system is implemented on Digsilent Powerfactory computer software. With the present wind farms in operation added to the system model, transient analyses for three phase to ground faults are carried out. The analyses are performed individually for different wind farm installed capacity values and breaker operation times with the results recorded after each analysis. The installed capacity values for each wind farm are chosen to be equal to a given percentage of the short circuit power at the bus that the wind farm is connected to. Regarding circuit breaker operation times; theoretical and practical minimum, average, above-average and maximum allowed durations are considered and their effect on the results are analyzed. The simulation results are examined and evaluated in a comparative manner, thus presenting the scales of dynamic effects of wind farms on the transmission system with respect to the wind oriented generation and wind farm installed capacity levels.