A credit design for irrationally pessimist entrepreneurs
İrrasyonel karamsar girişimciler için kredi tasarımı
- Tez No: 416313
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. UMUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu tez calışmasında, ekonomik aktivitelerin durgunlaşmaya başladığı dönemlerde karamsar yatırımcıları teşvik ederek ekonomiyi canlandıracak alternatif bir mekanizma önerilmiştir. Karamsar ve rasyonel olmak uzere iki tip ajanı, devleti ve bankaları içeren bir kredi modeli tasarlanmıştır. Karamsarlık sıra-bağımlı fayda modeli ile tanımlanmış ve ekonominin üç durumunu içeren bir model oluşturulmuştur. Çalışmanın temel amacı, devlet ile karamsar ajanlar arasnda kar kesintisi ve mali destek olmak üzere iki olası işlemden oluşan bir kontrat oluşturmaktır. Sonuç olarak, rasyonel yatırımcıyı etkilemeden karamsar ajanları teşvik etmenin belirli sınırlamalarla mümkün olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a mechanism alternative to stimulate the economy by encouraging pessimist entrepreneurs when the economic activities start to slowdown. We present a credit design which involves two types of agents, banks and the government. We diff erentiate between two types of agents, the irrationally pessimist entrepreneurs and the rational ones. We define pessimism through rank dependent utility and we use a particular setting where there are only three states of nature. Our main purpose is forming a contract between government and pessimist entrepreneurs, which consists of two possible transactions, withholding pro fit and financial support. As a result, we find that it is possible to incorporate the pessimist agents into the economy without a ffecting the rational entrepreneurs by defi nite restrictions.