One-way active delay measurement with error bounds
Hata sınırlı tek yönlü aktif gecikme ölçümü
- Tez No: 416434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT FEHMİ BAZLAMAÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez alıcı ve gönderici arasında çift taraflı mesajla¸sma ve saat e¸szamanlaması yapılmaksızın belirli bir hata sınırı içerisinde paketlerin gecikmelerinin ölçümü problemiyle uğraşmaktadır. Çevrim sırasında sürekli olarak maksimum hata miktarını ve düşük bir hata oranını verebilen düşük karmaşıklıkta bir teknik ortaya konmuştur. Herhangi bir varsayım olmaksızın tek yönlü gecikme sistemlerinde alıcı ve gönderici arasında saat eşzamanlaması yapılmadan belirli bir hata sınırı ortaya konamamaktadır. Ancak, belirli varsayımlar ve periyodik paketler yardımı ile ortaya konulan yöntemde hata sınırı verilebilmektedir. Oluşturulan sistemde belirli bir maksimum hata ortaya konarken bir yandan da litaratürde bulunan diğer yapılarla kıyaslanabilecek ve daha iyi olabilecek seviyede düşük hata hedeflenmektedir. Önerilen yapı literatürde bulunan ve aynı kategoride olan güncel bir yapıyla kıyaslanmış ve çok daha iyi sonuçlar verebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the problem of measuring the delay of a packet in a network with an associated error bound but without having a need for clock synchronization and for any form of bidirectional messaging between the sender and receiver. A novel lightweight technique is proposed that aims keeping the actual error made in the delay estimation very low while providing simultaneously a good error bound for each individual estimated packet delay. One way delay measurement without clock synchronization and messaging cannot guarantee an error bound on delay estimations in general, however we show that this is possible by using periodic probe packets and appropriate assumptions that are compliant with the physical conditions of the environments within which the sender and receiver operates. Although we calculate an error bound for all our delay estimates, the main purpose is to have a much smaller actual error in these delay estimates in comparison to the computed error bound and to other methods existing in the literature. The proposed method is evaluated against a recently reported technique of the same category and is shown to be much superior overall.