Türkiye ve orta doğu inşaat, mimarlık ve mühendislik sanayisinin tümleşik proje teslim (TPT) sistemine yaklaşımı
Attitude of turkish and middle eastern architecture engineering construction (AEC) industry toward integrated project delivery (IPD) system
  1. Tez No: 416466
  2. Yazar: ALİ SHAREFI ABADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnşaat sektöründe 21. Yüzyılın en tartışmalı konularından bazıları, projelerin zamanında ve bütçesi içerisinde yapmaktaki başarısızlık, mimari çizimlerin yetersizliği (işverenlere göre), atıkların azaltımının yetersizliği, binaların çok yüksek enerji tüketimi ve binaların karbon salımlarını kontrol etmedeki verimsizlik. Bunların yanında, paydaşlar arasında çatışmalı ilişkiler, projenin başarısında kaçınılmaz bir etkendir. Ne yazık ki, geleneksel proje teslim yöntemleri bu sorunların üzerine bir ışık tutmakta yetersizdirler. Bu nedenle, bu sorunları çözecek daha uygun bir teslim sistemine ulaşmak için Tümleşik Proje Teslim (TPT) sistemi geliştirilmiştir. Bu yenilikçi sistem, Taraflar arasındaki çatışmalı ilişkileri azaltmak, paydaşlar arasında daha fazla işbirliği sağlamak, kaynak ve malzeme tüketimi optimize etmek ve işçilerin performanslarını artırmak için gelişmekte olan bina bilgi modellemesi ve yalın inşaat ilkelerinden geliştirilmiştir. viii TPT'nin kısıtlı uygulamaları dünya genelinde görülmüş ve Amerika Birleşik Devletleri'nde giderek yaygınlaşmış olmasına rağmen, Türkiye ve Ortadoğu'da uygulanmasına henüz başlanmamıştır. TPT'nin yaygın kullanımını, ilişkilerdeki riskler, yeni yasal çerçeve gereksinimi, yakın ortaklık kurma zorluğu ve yeni yetkinlikler ve becerilere duyulan ihtiyaç gibi faktörler engellemektedir. TPT'nin Türkiye ve Orta Doğu'da yaygınlaşmasını desteklemek için, AEC sektörü profesyonelleri ile bir araştırma yapılmıştır. Katılımcılar, inşaat projelerindeki Bütünleşik Proje Teslim Yöntemi ve Bina Bilgi Modeli uygulamaları hakkında bilgi sahibi uzmanlar ve profesyonellerden oluşmaktadır. Bu çalışma AEC profesyonellerinin TPT hakkındaki tutumlarını gözlemlemek ve TPT kullanımlarını sınırlayan engelleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bunun yanında, YBS teknolojisinin TPT'nin gelişmesi ve uygulanmasını güçlendirmedeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar sektörün TPT'ye ilgisi olduğunu ve kullanımından yarar beklediğini göstermektedir. Katılımcıların 94%'ü bir TPT projesinde yer almaya isteklidirler. Bulgularımıza göre değişim korkusu, TPT farkındalığının eksikliği ve TPT için uygun yasal çerçevenin eksikliği, uzmanların belirttiği ana engellerdir. Bu nedenle, TPT'nin Türkiye ve Orta Doğu'daki AEC sektöründe kullanımını teşvik için, eğitim sistemi veya gerçek reklamlar ile yeterli tanıtım ve promosyon, uygun yasal düzenlemeler ve destekler gibi ek tedbirler uygulanmalıdır. Bulgular, katılımcıların çoğunun TPT'nin önümüzdeki 5 ila 10 yıl içerisinde pazarın %5 ila 10'unu kapsayacağını tahmin ettıgını gostermektedır.
Özet (Çeviri)
Some of the 21th century's controversial issues in construction industry are inability in completing the projects in schedule or budget, insufficient architectural drawings (according to the owners), inadequacy in decreasing the waste, tremendous energy consumption of buildings and inefficiency in controlling carbon emissions from buildings. Nonetheless, adversarial relationships between participants are a fatal factor in any project's success. Unfortunately, previous project delivery methods incapable of shedding light on these problems. Therefore, the Integrated Project Delivery system is developed in order to achieve a more suitable delivery system to overcome these issues. The system is introduced in order to decrease the adversarial relationship between parties, enable more collaboration of stakeholders, optimize the resources and material consumption and leverage the performance of labor in conjunction with taking recently emerged building information modeling technologies and lean construction principles as catalyst. Limited vi applications of IPD have been seen worldwide and although increasingly adopted in the United States, its application in Turkey and the Middle East has not commenced yet. There are some impediments to IPD's wide use such as risks in relations, the need for a new legal framework, difficulties in close partnership and need to new competencies and skills. In order to support embracing of IPD in Turkey and Middle East, a survey has been conducted by AEC industry professionals. Respondents consisted of experts and professionals whom are experienced or informed about Integrated Delivery Method and Building Information Modeling applications in construction projects. This study aims to investigate the attitude of AEC professionals toward IPD as well as to identify obstacles limiting the use of IPD. Moreover, the effect of BIM technology in promoting the development and implementation of IPD is investigated. The results show that industry has an interest and expect benefits from IPD. Almost 94% of all individuals eager to participate in IPD projects. According to our findings experts listed the main obstacles as fear of change, lack of IPD awareness and lack of appropriate legal structure for IPD. Therefore, some additional measures such as adequate introduction and promotion, whether by education system or true advertisement, appropriate legal regulations and supports should be taken to make use of IPD possible in Turkey and Middle East's AEC industry. Findings indicate that most professionals prognosticate that IPD will hold about 5~10 % of the market within 5 to 10 years.