Evaluation of sustainability performance of urban regeneration projects: The case of the north entrance of Ankara urban regeneration project
Kentsel dönüşüm projelerinin sürdürülebilirlik performansının değerlendirilmesi: Kuzey Ankara girişi kentsel dönüşüm projesi örneği
- Tez No: 416493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
1980'lerden bugüne, kentlerin; merkezi bölgeleri, konut alanları, eski endüstri bölgeleri ve liman alanları ile sit alanları gibi bölgelerinde çok sayıda kentsel dönüşüm projesi uygulanmıştır. Geride bıraktığımız 20 yıl boyunca, kentsel sürdürülebilirliğe yönelik artan ilgi nedeniyle, kentsel dönüşüm ve sürdürülebilir gelişme kavramları arasındaki ilişki güçlenmiştir. Bu nedenle, dünya çapında, kentsel dönüşüm projeleri, sosyal, ekonomik ve fiziksel açıdan sürdürülebilirlik ilkeleri ile bütünleştirilmeye çalışılmaktadır.Kentsel dönüşümün, kentlerin sosyal, ekonomik ve fiziksel açıdan yıpranan bölümlerinde uygulanan önemli bir araç olmasına rağmen, kavramın Türkiye'de sorunsuz bir biçimde uygulandığı söylenemez. Bu tezin amacı; Türkiye'deki kentsel dönüşüm projelerinin, kentin bozulan kısımlarındaki problemlere sürdürülebilir çözümler bulmada ne kadar başarılı olduğunu değerlendirmektir. Çalışma alanı olan Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi, kentsel dönüşüm uygulamalarının ilk örneklerinin sergilendiği Ankara'da olup, uygulama ve büyüklük bakımından en kapsamlı projelerden biridir.İlan edilişi ve uygulama esasları ile kendi özel kanunu olması açısından da diğer projelerden farklıdır.Bu tez kapsamında yapılacak araştırmada; sosyal, ekonomik ve fiziksel açıdan sürdürülebilirlik göstergeleri kullanılarak, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin sürdürülebilirlik performansı değerlendirilecektir.Sonuçlardan hareketle, Türkiye'de kentsel dönüşüm projelerinin daha sürdürülebilir bir niteliğe kavuşturulması için bazı politika önerileri geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, many urban regeneration projects have been implemented in different kinds of urban areas, such as city centers, housing areas, old-industrial and harbor sites, historical heritage sites. During the last two decades, following the growing attention on urban sustainability, the link between sustainable development and urban regeneration has been strengthened. Urban regeneration projects are attempted to be integrated with social, economic and physical principles of sustainable development. Although, urban regeneration is an important strategy to improve the social, economic and physical conditions in declining cities, the implementation of urban regeneration concept in Turkey has brought about various problems. This thesis aims to evaluate how far urban regeneration projects in Turkey are successful in terms of finding sustainable solutions to the problems in deteriorated urban areas by using sustainability indicators. Ankara has the first examples of urban regeneration projects in Turkey. The North Entrance of Ankara Urban Regeneration Project is one of the most comprehensive projects in terms of implication process and size. Moreover, it is the first and the only project, which has a specific law. When compared to other regeneration projects, the project is mostly completed. Therefore, this thesis focuses on the North Entrance of Ankara Urban Regeneration Project with the aim of examining its sustainability performance through an indicator-based approach. Based on the results of the case study research, policy implications to improve the sustainability performance of regeneration projects in Turkey will be developed.