Antioxidant, antimicrobial activity and phytochemical analysis of Pistacia vera L. skin
Pistacia vera L. kabuğunun antioksidan, antimikrobiyal aktivitesi ve fitokimyasal analizi
- Tez No: 416701
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN FARUK BOZOĞLU, DOÇ. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pistacia vera L. Akdeniz bölgesinde ve daha yoğun olarak Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde yetişmektedir. Geleneksel olarak astım, romatizma ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisi için kullanılagelmiştir. Antep fıstığı biyoaktif fenolik maddelerce çok zengin bir bitkidir. Bununla beraber kabuk kısmı atık olarak görülüp üretim aşamasında uzaklaştırılmaktadır. Bu çalışmada P. vera bitkisinin kabuğunun antioksidan kapasitesinin belirlenmesi ve gram pozitif ve gram negatif bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi ve fenolik bileşiklerin araştırılması planlanmıştır. P. vera kabuğu özütleri değişik çözücülerde hazırlanmış ve metanol, fenolik verim sonuçlarına göre en uygun çözücü olarak belirlenmiştir. Toplam fenolik ve topla Metanol özütlerinin antioksidan kapasiteleri radikal yakalama kapasitesini ölçme methodu olan 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH)• methodu ile belirlenmiştir. Toplam fenolik ve toplam flavonoid madde miktarları da hesaplanmıştır. Antimikrobiyal aktivite tayini için ise disk difüzyon yöntemiyle birlikte MIC ve MBC değerleri belirlenmiştir. Radikal yakalama kapasitesi DPPH EC50 değeri 0.0375 ± 0.006 mg/ml olarak hesaplanmıştır. Aynı zamanda toplam fenolik madde miktarı 145.32 ± 7.14 mg gallik aside eşdeğer madde/g ve total flavonoid miktarı 92.74 ± 9.24 µg kuersetine eşdeğer madde/ mg olarak hesaplanmıştır. Kromatografik (LC-MS/MS) analizler, P. vera'nın quercetin ve gallik asit açısından oldukça zengin kaynkalar olduğunu göstermiştir. P. vera kabuk özütünün en etkili antimikrobiyal aktivitesi 17.1 ± 0.7 mm inhibisyon çapıyla S. aureus'a karşı gözlenmiştir. İncelenen bakterilerin minimum inhibe edici konsantrasyon (MIC) değerleri 0.5 ile 2.0 mg/ml arasında değişmektedir. Minimum bakterisidal konsantrasyon (MBC) değerleri ise en az Bacillus subtilis için 1 mg/ml ve en fazla Serratia marcences için 2.5 mg/ml olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pistacia vera L. commonly grows in Mediterranean region, mainly in the Southeast of Turkey. Traditionally it is used for the treatment of several diseases such as asthma, rheumatism and hypertension. Pistachios are very rich sources of phenolic compounds however the skins are excluded from the nut as waste. This study was designed to investigate the antioxidant and antimicrobial effects of P. vera skin and to evaluate its phenolic compounds. P. vera skin extracts were prepared in different solvents and methanol was found to be the most suitable solvent in terms of the phenolic yield. Antioxidant capacities were examined by 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH)• scavenging method. Total phenolic and flavonoid contents were also determined. Furthermore, antimicrobial activities of extracts were detected by using Kirby-Bauer disc diffusion method together with MIC and MBC methods. EC50 of radical scavenging capacity was determined as 0.0375±0.006 mg/ml. Further, total phenolic content was determined as 145.32±7.14 GAE mg/g and flavonoid content as 92.74±9.24 µg QE/mg extract. The highest antimicrobial activity of P. vera skin extract was observed against S. aureus with 17.1 ± 0.7 mm zone of inhibition. The MIC values against examined bacteria were ranging from 0.5 to 2.0 mg/ml. MBC values have also been determined as minimum 1.0 mg/ml for Bacillus subtilis and maximum 2.5 mg/ml for Serratia marcences. The results of Chromatographic (LC-MS/MS) analyses indicated that P.vera skin is very rich in quercetin and gallic acid. Methanol extract of P. vera skin can be regarded as a strong antioxidant agent relative to the standards considering total phenol and flavonoid contents in addition to DPPH radical scavenging activity and moderate to strong antimicrobial agent against different bacteria regarding to the zone of inhibition, MIC and MBC values.