Petrokimya atıksuyu arıtımında bulanık mantık tabanlı dinamik matris kontrol
Fuzzy logic based dynamic matrix control in treatment of petrochemical wastewater
- Tez No: 416793
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kimyasal koagülasyon, çevresel etkileri yüksek olan petrokimyasal atıksuyun arıtımında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Koagülasyon ile gerçekleştirilen arıtım işleminde maksimum verimin sağlanabilmesi için gerekli şartlar oluşturulmalıdır. Bu şartlardan bazıları uygun pH değerinin, uygun koagülant türü ve koagülant doz miktarının belirlenmesidir. Bu çalışmada, ilk olarak petrokimyasal atıksuyun arıtımında kullanılacak koagülantlar, Al2(SO4)3, FeCl3, FeSO4 ve Alum olarak belirlenmiştir. Yapılan ön denemelerde pH ve koagülant miktarı değiştirilerek, çökelmeler gözlenmiş ve numunelerde bulanıklık ölçümleri yapılmıştır. Al2(SO4)3 ve FeCl3 kullanımında %83 ve %84 'lük bulanıklık giderimi sağlandığı görülmüştür. FDMC algoritmasının test edildiği kontrol deneylerinde, %10'luk HCl ve %10'luk NaOH kullanılmıştır. Kontrol deneylerinde, pH'ın sırasıyla 7, 8, 9, 10 set noktalarında işletilmesi sağlanmıştır. Yaklaşık 500 saniyelik kontrol deneyleri sonunda çökelmeler takip edilerek, bulanıklık ve KOİ giderimleri ölçülmüştür. pH'ın 9 değerine set edildiği ve FeCl3 koagülantının 100 mg/L olarak kullanıldığı denemelerde, %89'luk bulanıklık giderimi ve %95'lik KOİ giderimi sağlanmıştır. Kontrol deneylerinde, IAE, ISE ve ITAE dinamik performans kriterleri belirlenerek, Fuzzy–DMC algoritmasının pH kontrolü için uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemical coagulation is one of the methods which are often used for petrochemical wastewater treatment that has high environmental impacts. In order to approach maximum efficiency in the treatment with coagulation, the necessary conditions should be established. Some of these conditions are appropriate pH value, appropriate coagulants type and coagulants dosage. In this study, coagulants, those will be used in petrochemical wastewater treatment was determined as Al2(SO4)3, FeCl3, FeSO4 and Alum. In preliminary experiments, by changing pH and coagulants amount, precipitations were observed and turbidity measurements were performed. As a result, it was seen that the usage of Al2(SO4)3 and FeCl3 provide 83% and 84% turbidity removal. In the control experiments in which FDMC algorithm has been checked, %10 HCl and %10 NaOH was used. In these control experiments, it was provided that pH was operated at the set points of 7, 8, 9 and 10 respectively. At the end of approximately 500 seconds control experiments, precipitations were controlled, turbidity and COD removal were measured. For the trials in which pH value was set to 9 and the coagulant FeCl3 was used at a value of 100 mg/L, turbidity %89 removal and COD %95 removal were provided. In the control experiments, the appropriateness of algorithm Fuzzy-DMC for pH control was discussed by determining IAE, ISE and ITAE dynamic performance criteria.