Batı Akdeniz bölgesinde yetiştirilen bazı yem hammaddelerinin besin madde içeriklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of some of the nutrient content of feed ingredients grown in the Western Mediterranean region
- Tez No: 416856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Batı Akdeniz Bölgesi kapsamında bulunan üç ilde (Antalya, Burdur, Isparta) yetiştirilen ve hayvan beslemede kullanılan yem hammaddelerinden (dane yemler, arpa, buğday, çavdar, fiğ, mısır, tritikale, yulaf; değirmencilik artığı olarak, kepek; kaba yemler arpa sapı, buğday sapı, arpa hasılı, fiğ kuru otu, kuru çayır otu (KÇO), yonca, korunga, yulaf, tritikale) örnekler alınmış ve besin madde analizleri (kuru madde (KM), ham kül (HK), ham protein (HP), ham yağ (HY), ham selüloz (HS), asit deterjan fiber (ADF), asit deterjan lignin (ADL), nötr deterjan fiber (NDF)) yapılmıştır. Besin madde analiz sonuçları kullanılarak enerji değerleri (MAFF 1984 ME (Kcal/Kg KM), SE (Mcal/Kg KM), ME (Kcal/kg KM), Alderman (1985) ME (MJ/Kg KM)) hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bölgede yetiştirilen ve yaygın olarak kullanılan bazı hammaddelere ilişkin temel besin madde içeriklerine ait veriler tezde sunulmuştur. Ayrıca, örnek alınan illerde yem hammaddelerine ait ortalama analiz sonuçları karşılaştırıldığında, ortalama besin madde içerikleri bakımından farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Mevcut sonuçlar doğrultusunda ortaya çıkan farklılıkların toprak yapısı, sulama potansiyeli, yetiştirici uygulamaları ve illerin mikro klimatik özelliklerinden kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, collected samples of the feed raw materials (grain, feed barley, wheat, rye, vetch, corn, triticale, oats; milling residue, bran; barley fodder stalks, wheat straw, barley output, vetch dry grass, meadow grass, clover, sainfoin, millet, oats, triticale) that are grown and used for animal nutrition in three provinces of the Western Mediterranean Region (Antalya, Burdur, Isparta), were analyzed to reveal their nutritional composition (dry matter (KM), crude ash (HK) crude protein (HP), crude fat (HY), crude fiber (HS), acid detergent fiber (ADF), acid detergent lignin (ADL), neutral detergent fiber (NDF)). Using the results of the nutrient analysis, the energy values (MAFF 1984 ME (kcal/kg KM), SE (Mcal/Kg KM), ME (kcal/kg KM), Alderman (1985) ME (MJ/kg KM)) were calculated. As a result, data for the nutrient content of some basic and widely used raw materials grown in the region is presented in this thesis. Beside, in the sample provinces taken, when the average results of the analysis for feed raw materials are compared, it was determined that there are differences in terms of nutrient content. In line with the present results these differences might be due to the soil type, irrigation potential, grower practices and micro-climatic characteristics of the provinces.