Futbolcularda alt ekstremite sinir ileti hızlarının kontrol grubu ile karşılaştırılması
The comparison of football players with the control group regarding nerve conduction velocity (NCV) of lower extremity
- Tez No: 417168
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Futbolcularda alt ekstremite sinir ileti hızlarının kontrol grubu ile karşılaştırılması Amaç: Futbol, 300 milyondan fazla insanın oynadığı dünyadaki en popüler spor dalıdır. Sürekli aynı spor branşı ile ilgilenen kişilerde kullanılan ekstremitenin anatomik yapılarında zamanla değişiklikler olabileceğinden dolayı çalışmamızda, futbolcularda alt ekstremitede seyreden sinirlerin sinir ileti hızlarının kontrol grubu ile arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza yaş ortalaması 19,30±0,83 yıl olan 30 futbolcu ile yaş ortalaması 19,33±0,84 yıl olan 30 kontrol olgusu katıldı. Çalışmaya katılan tüm olguların her iki alt ekstremitesine antropometrik ölçümler yapılarak, Elektromyografi (EMG) ile n. tibialis, n. peroneus communis, n. suralis'in motor ve duyu sinir ileti hızları ölçülüp değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, boy, kilo ve antropometrik ölçümler yönünden farklılık bulunmadı (p>0,05). Futbolcuların n. tibialis dexter amplitüd, n. suralis dexter ve sinister amplitüd, n.
Özet (Çeviri)
The Comparison of football players with the control group regarding nerve conduction velocity (NCV) of lower extremity Objective: Football is the most popular field of sports in the world played by over 300 million people. Due to the changes that may occur in anatomic structures of frequently used extremities of individuals who are permanently involved in a specific field of sports, in this study we aimed to investigate if a significant difference can be detected between football players and control group at the NCV in the nerves lying at the lower extremities. Method: 30 football players having an average age of 19,30±0,83 years and 30 control group members having an average age of 19,33±0,84 years participated in our study. By performing antropometric measurements for both lower extremities of all participants involved in the study, motor and sensory NCV of tibial nerve, common fibular nerve, sural nerve were measured and evaluated by using electromyography (EMG). Results: There was no difference found at the age, height, weight and antropometric measurements in-between the two groups (p>0,05).