Obezlerde bariatrik cerrahi sonrası kilo vermenin anti-müllerian hormon düzeyi üzerine etkisi
The effect of weight loss by bariatric surgery on the level of anti-mullerian hormone for obese female patients
- Tez No: 417314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş-Amaç: Obezite, gün geçtikçe sıklığı artmakta olan ciddi bir sağlık problemidir. Obez hastalar kilo verebilmek için öncelikle diyet, egzersiz ve ilaç kullanımına başvurmakta, bunlarla başarıya ulaşamayan hastalar ise cerrahi yöntemlere yönlendirilmektedirler. Hastaların kilo vermek istemesinin önemli bir nedeni zamanla ortaya çıkan obeziteyle ilişkili komorbid hastalıklardır. İnfertilite de bu komorbid durumlardan biridir. Anti-müllerian hormon, yardımcı üreme tekniklerinde kullanılan ve over rezervini gösteren en güvenilir markerlardan biridir. Bu çalışmanın amacı morbid obez hastalarda bariyatrik cerrahi ile kilo vermenin anti-müllerian hormon düzeyi üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Materyal-Metod: Çalışmamıza bariatrik cerrahi planlanan, 18-40 yaş arası, fertil, 70 obez kadın hasta dâhil edildi. Hastaların pre-op ve post-op altıncı aydaki AMH değerleri karşılaştırıldı. Bu hastaların glukoz, LDL, HDL, Trigliserit, total kolesterol, HbA1c, HOMA-IR, insulin, c-peptit, TSH, kortizol, PTH, ürik asit, folik asit, vitamin B12 and ferritin değerleri pre-op ve post-op karşılaştırıldı. 18 yaşından küçük ve 40 yaşından büyük hastalar çalışmaya alınmadı. Bulgular: Pre-op ve post-op AMH ortalama değerleri sırasıyla 130.13 pg/ml (13.21-378.13) ve 609.19 pg/ml (174.48-1244.02) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Background-Aim: Obesity is a serious health problem and the incidence of this condition is increasing day by day. Because of the comorbid diseases related with obesity, the obese patients use one of the following methods to lose weight; diet, exercises or medical treatments. A surgical procedure is recommended to the patients when they were unable to lose weight with these kinds of methods. Infertility is one of the most prominent comorbidity for the obese patients. Anti-Mullerian Hormone (AMH) is one of the most reliable markers that indicate the ovarian reserve and using in assisted reproductive technology. The aim of this study was to investigate the effect of weight loss by bariatric surgery on the level of AMH in morbidly obese female patients. Material-Method: This prospective study including 70 female, obese and fertile patients in the age range of 18-40 years. The level of AMH at admission and 6 months after surgery were compared. All patients were evaluated in terms of the following parameters both pre-op and post-op 6 months; lipid metabolism, body mass index, parathormone (PTH), thyroid-stimulating hormone (TSH), cortisol, uric acid, folate and vitamin B12. Younger than 18 years and older than 40 years patients were excluded from the study. Results: The mean levels of the pre-op and post-op AMH were 130.13 pg/ml (13.21-378.13) and 609.19 pg/ml (174.49-1244.02), respectively.