İyonize radyasyona maruz kalan radyoloji çalışanlarında oluşan DNA hasarlarının alkali comet metodu ile belirlenmesi
Determination of DNA damage with alkaline comet assay occur in radiological workers exposed to ionizing radiation
- Tez No: 417450
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
DNA hasarına yol açan çevresel faktörler, fiziksel ve kimyasal ajanlardır. Fiziksel ajanların başında iyonize radyasyon gelir. İyonize radyasyon, maruz kalındığında DNA'da hasara sebep olabilmektedir. DNA üzerinde oluşan bu hasarlar hücre ölümüne kadar varan etkilere neden olur. DNA hasarının yaşlanma, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, immün sistem hastalıkları, dejeneratif hastalıklar gibi doku fonksiyonlarının bozulması ile ortaya çıkan hastalıkların oluşmasında önemli rol oynadığı ileri sürülmektedir Bu çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde çalışan ve iyonize radyasyona maruz kalan radyasyon çalışanlarında DNA hasarı ile radyasyona maruziyet arasındaki bağlantı araşırılmıştır. 48 radyasyon çalışanının DNA hasarı comet metodu ile değerlendirilmiş ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar radyolojik birimlerde çalışanların maruz kaldığı düşük doz radyasyonun DNA hasarını arttırdığı yönündedir. Ayrıca radyasyona maruziyet süresi, cinsiyet, yaş ve sigara alışkanlığı bakımından da karşılaştırmalar yapılmış maruziyet süresi, yaş ve cinsiyetin oluşan DNA hasarı ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Sigara alışkanlığı ile DNA hasar seviyeleri arasında herhangi bir bağ gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Physical and chemical agents are environmental factors that cause DNA damage. Ionizing radiation comes at the beginning of physical agents. Exposed to ionizing radiation can lead to single and double strand breaks in DNA. These fractures occur in DNA can even cause cell death. It has been suggested that DNA damage play a role in the formation of different diseases such as aging, cancer, cardiovascular diseases and immune system disorders. The aim of this study was to investigate association between DNA damage and radiation exposure in radiological workers exposed to ionizing radiation. To evaluate this association, DNA damage of 48 radiological workers assessed by comet assay and were compared with the control group. Our results show that exposure to low dose of ionizing radiation induces DNA damage as measured by comet assays. In addition, comparisons were made for duration of radiation exposure, gender, age and smoking habits. Exposure time, age and sex, has been found to be associated with the DNA damage. There were found any link between Smoking habit and DNA damage.