Yerel yömetimlere ait fitness merkezlerinde algılanan hizmet kalitesi (Elazığ İl örneği)
Perceived quality of service in the fitness centers of local governments: Case of province of elaziğ
- Tez No: 417469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma Elazığ il merkezinde yerel yönetimlere ait hizmet veren fitness merkezlerine üye olan bireylerin bu merkezlere yönelik hizmet kalitesi algılarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırma Elazığ il merkezinde yerel yönetimlere ait hizmet veren 7 spor merkezine üye 503 kişi ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ile“Spor-Fitness Merkezleri Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Uçan (2007) tarafından geliştirilen ölçek 31 maddeden ve 6 alt ölçekten oluşmaktadır. 5'li likert tipi ölçeğin toplam puanı 31-155 arasında değişmektedir. Yüksek puan hizmetten memnuniyeti göstermektedir. Anketler, araştırmaya katılmayı kabul eden üyelere uygulanmış ve yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulmuştur. Veriler istatistik paket programında değerlendirilmiş sayı, yüzde ve ortalama olarak ifade edilmiştir. Analizde parametrik test varsayımlarını yerine getirdiği için bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the perceptions of fitness center members regarding the quality of service of fitness centers of the local governments in the Province of Elazığ, Turkey. This descriptive study was conducted with 503 individuals, who were members of 7 sports centers of the local governments in the province of Elazığ. Personal Information Form and“Sports-Fitness Centers Perceived Quality of Service Scale”were used for data collection. The scale developed by Uçan (2007) consists of 31 items and 6 sub-scales. The scores taken in this 5-point Likert-type scale varies between 31 and 155. Higher scores indicate satisfaction with the service. Questionnaires were applied via face to face interviews to the members who agreed to participate in the study. Data were evaluated by a statistical software package, and numbers, percentages and means were used for the analysis. One-way ANOVA and independent samples t-test was used in the analysis since it fulfills the assumptions of parametric tests.