Preeklampside MFG-E8, osteoprotegerin ve SOCS-3'ün etkinliğinin araştırılması
The research of efficiency of MFG-E8, opg and SOCS-3 on preeclampsia
  1. Tez No: 417472
  2. Yazar: HATİCE ATABAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE FULYA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Preeklampsi; perinatal mortalite ve morbiditeyi arttıran spesifik bir hastalıktır ve artan sistemik inflamatuvar yanıt ile yakından ilişkilidir. Ancak inflamasyonu tetikleyen sebep veya inflamatuvar belirteçlerden hangisinin preeklampsi inflamasyonunda önemli rol oynadığı üzerine çalışmalar devam etmekte ve temel faktör henüz bilinmemektedir. Çalışmaya olası risk faktörleri olarak öngördüğümüz üç parametre dahil edildi. Bunlardan; Milk Fat Globül Epidermal Growth Factor-8 (MFG-E8); endometriyal epitelyal bir proteindir, inflamasyonu ve apoptozisi düzenlemektedir. MFG-E8, endometrium ve koryon villuslarının gelişiminde önemlidir. Osteoprotegerin (OPG); pro-anjiyogenik faktördür, plasental damarlanmada önemli olabilir. Sitokin Sinyal-3 Baskılayıcı Reseptör (SOCS-3) ise inflamasyonu önleyici bir inhibitör sinyal oluşturur. Amaç: Bu faktörlerin preeklampsi etiyolojisindeki ve inflamatuvar süreçte veya preeklampsinin alevlenmesindeki muhtemel rolleri araştırılmak istendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, kan ve plasental doku örnekleri kullanıldı. Kontrol grubu; 28-34 hafta arası, poliklinik takibinde bir problem tespit edilmeyen, preeklampsi öyküsü olmayan gönüllü 50 sağlıklı gebeden oluşturuldu. Deney grubu ise 40 preeklamptik gebeden oluşturuldu. Preeklamptik gruptan ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubundan 5 cc kan ve plasental doku örnekleri alındı. Alınan plasental doku örneğinden homojenat hazırlandı. Dokudaki fazla kanı uzaklaştırmak için 20 ml 1xPBS (fosfat buffer solüsyonu) içerisinde bir gece -20ºC'de bekletildi. İkinci kez dondurma ve çözme işlemi yapılıp hücresel membranların parçalanması sağlandı. Homojenat 500xg devirde 5 dk santrifüj edilip süpernatant kısmı ayrıldı ve -20ºC'de çalışma zamanına kadar bekletildi. Tüm ölçümler ELİSA (Enzim Bağlı İmmüno Sorbent Analiz) yöntemi kullanılarak incelendi ve bulgular karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz SPSS 15.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Serumda MFG-E8, SOCS-3 ve OPG düzeyleri incelendiğinde, OPG değerlerinde hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Preeclampsia is a specific disease that increase perinatal mortality and morbidity and closely associated with systemic inflammatory response. However the studies which try to determine which one of the triggering reason of inflammation or inflammatory determiner which is more influential on preeclampsia inflammation have continued. The essential factor is still unknown. Three parameters were included in the study regarded as potential risk factors. Milk Fat Globul Epidermal Growth Factor-8 (MFG-E8); is an endometrial epithelial proteins and regulates inflammation and apoptosis. MFG-E8 is an important in the development of endometrium and chorionic villus. Osteoprotegerin (OPG); is pro-angiogenic factor, it can be important for plasental angiogenesis. Suppressor of cytokine signaling-3 Receptor (SOCS-3) has a role on prevents the inflammation. Objective: The possible role of these factors in the etiology of preeclampsia and inflammatory process or aggravation of this situation were asked to investigate. Material and Method: In this study, blood and placental tissue samples were used as materials. Control group is composed of 50 healthy women volunteers with no history of preeclampsia and 28-34th weeks of pregnancy. The experimental group consisted 40 preeclamptic women in 28-34th week of pregnancy. 5 cc blood and tissue samples are taken from preeclamptic group and healthy individuals. Homogenate is prepared from the placental tissue samples which had taken. In order to remove excessive blood, it was conserved for one night in ≤-20 ºC and in 20 ml 1xPBS. It was frozen for second time and enabled the fragmentation of cellular membranes. Homogenates are centrifuged at 5000xg for 5 minutes, the supernatant part was separated and conserved at -20ºC≤ until the working time. All of the measurement analyzed through the ELISA (Enzyme-Linked Immuno Sorbent Analysis) method and findings evaluated comparatively. Statistical analysis was evaluated using SPSS 15.0 version. Results: When analyzed the MFG-E8, SOCS-3 and OPG levels in the serum, there was a significant difference between patient group and control group in OPG levels.