Eş düğümler arası ağlarda çoklu ortam verilerinin gerçek zamanlı iletimi için yeni bir yöntem
A new method for real time transport of multimedia data in peer-to-peer networks
  1. Tez No: 418558
  2. Yazar: HALİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN TÜNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnternet kullanıcılarının gerçek zamanlı ortam verilerini paylaşma ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Artan bu ihtiyacın karşılanmasında, klasik istemci-sunucu mimarisi pek çok parametreden dolayı istenilen verimi sağlayamamaktadır. Bu nedenle kullanıcılar bulundukları ağ yapılarından bağımsız olarak birbirleri ile doğrudan iletişim kurabilmelidirler. Bu nedenle eş düğümler arası iletişim için sorun oluşturan durumların belirlenmesi ve araştırmacılar tarafından uygun yöntemlerin ortaya konulması gerekmektedir. Eş düğümler arası iletişimde karşımıza çıkan temel sorunların başında ağ adres dönüştürücü ve güvenlik duvarı gibi özel ağ oluşturan cihazların arkasındaki istemcilere kamusal ağdan erişilememesi gelmektedir. Bu sorunun çözümüne yönelik literatürde öne sürülen çözüm önerilerinin değişik avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu çözüm önerilerinden İnteraktif Bağlantı Kurulumu ve Gerçek Zamanlı Medya Akış Protokolü, gerek internet altyapısından bağımsız oluşları, gerekse de dinamik yapılar için uygunlukları ile öne çıkmaktadırlar. Yapılan çalışma ile ağ adres dönüştürücü geçişi için tüm adımların tanımlandığı bir yöntem geliştirilerek eş düğümler arası ağlarda çoklu ortam verilerinin iletiminde uçtan uca tam bir model ortaya konulmuş ve“Durum Tabanlı Ağ Adres Dönüştürücü Geçişi”olarak isimlendirilmiştir. Geliştirilen model ile İnteraktif Bağlantı Kurulumu protokolünün bağlantı kurulum süresi, band genişliği ve paket kullanımı parametreleri iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The usage of peer-to-peer (P2P) networks that provide sharing of real-time environmental data by internet users is becoming more and more popular. As a result, it is necessary to identify the problems during P2P communication and to develop proper solutions. One of the major problems of P2P communication is that it is not possible to reach the clients behind devices that create private networks like network address translation (NAT) and firewalls from the public network. Among the solutions proposed for this problem, Interactivity Connectivity Establishment (ICE) and Real Time Media Flow Protocol (RTMFP) are the methods most preferred in the literature. These methods seem more attractive than other NAT traversal mechanisms since they are independent from internet infrastructure and are also appropriate for dynamic structures. However, they do have some disadvantages. With this thesis work, a new state-based end-to-end communication technique (SBN) for NAT traversal has been designed and realized. The performance of the designed method was evaluated against three criteria connectivity check delay, connection packet count and bandwidth and compared to the ICE method.