Investigation of machinability of green bodies of solid cast alumina through the addition of a poly(carboxylate ether)- based superplasticizer
Katı döküm ile üretilmiş alumina yeşil vücutların poli(karboksil eter)- bazlı süperplastikleştiriciler sayesinde işlenebilirliğin incelenmesi
  1. Tez No: 418596
  2. Yazar: GÖKAY AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
200 nanometre tane boyutlu alumina parçacıklarından oluşan yeşil kütle seramiklerin poli(karboksil eter)- bazlı süperplastikleştiricilerle işlenebilirlik performansı incelenmiştir. Yeşil seramikler için maksimum teorik yükleme 45.7 hacim% olarak bulunmuştur. 35 hacim% alüminyum oksit yüklemeli 1.25 ağırlık% süperplastikleştirici olan parçalarda delme deneyleri ile hatrı sayılır miktarlarda madde çıkarımı—hacimde %59 düşüş (çaplarda %77 azalma) gerçekleştirilmiştir. Tornalanan yeşil seramiklerle teraslı yapılar gözle görülür çatlak oluşturmadan başarıyla işlenmiştir. Tüm yeşil seramikler polimer yakma adımı olmadan sinterlenmiştir. Sinterlenmiş seramiklerin dış çaplarında %16.1±1.8, iç çaplarında %17.5±0.9 küçülme gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance of a poly(carboxylate ether) (PCE)– based superplasticizer to produce machinable green bodies from suspensions of alumina with 200 nm particle size was investigated. The theoretical maximum particle packing limit was found to be 45.7 vol%. An alumina loading of 35 vol% in the presence of 1.25 wt% superplasticizer was established to be suitable for drilling and removal of significant amount of material—59% reduction in volume (77% reduction in the diameter of the green bodies) was achieved. The lathed green bodies to produce terraced structures exhibited smooth surfaces without visible cracks. All of the green bodies were sintered without a polymer burnout step. Sintered solid cast bodies shrunk 16.1±1.8% at the outer diameter and 17.5±0.9% at the inner diameter.