Türkiye'de bilimsel dalışın tanımlanması ve prosedürlerinin yasal çerçeveye oturtulması için teknik öneriler
Scientific diving in Turkey- definition and technical procedure proposals for the legal framework
- Tez No: 418809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanoğlu ilk çağlardan bu yana ticari, askeri, bilimsel ve sosyal sebeplerle su altına ilgi duymuştur. Bu kapsamda, bilimsel dalış sürecini incelemek için öncelikle dalış tarihi ve dalış teknolojilerinin gelişimi incelenmiştir. Böylece teknolojik ve fizyolojik gelişimlerin oluş biçimleri ve derin dalış sistemlerine kadar ki süreci nasıl oluşturdukları ve bu yolda ne gibi engellerle karşılaştıkları tespit edilmiştir. Tüm bu teknolojik gelişmeler ve gelişen ihtiyaçlar sonucunda bilimsel çalışmalar için bir araç olan bilimsel dalış sistemi oluşmuştur. İlk kez bilimsel dalış 1982 yılında Amerikan İş Sağlığı ve İdaresi (OSHA) tarafından resmi olarak tanınmıştır. Bilimsel çalışmalar için çok büyük bir öneme sahip olan bilimsel dalışların ülkemizdeki durumu araştırılmış, oluşabilecek deniz kazaları, uluslar arası platformlarda icra edilen bilimsel çalışmalar ve bunun gibi birçok konuda ülkemizin menfaatlerinin korunması ve bilimsel çalışmaların uygun şekilde icra edilebilmesi için kalifiye, uluslar arası kabul görmüş sertifikalara sahip bilimsel dalgıçlara ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Önde gelen ülkelere ait bilimsel dalış mevzuatları ve prosedürleri incelenmiş, ülkemiz ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda ülkemizde çok büyük prosedür eksikleri olduğu ve bilimsel dalışa ait herhangi bir resmi mevzuatın var olmadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda tezimde eksiklerin giderilmesine dair mevzuatsal ve teknik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of time mankind has been interested in the underwater world for economic, military, social and scientific reasons. The following work starts with a review of diving history and development of diving technologies. A study of technologic and physical improvements to the process of deep diving allows to understand issues and challenges of diving evolution. Improvements made over the years resulted in diverse techniques leading to scientific diving being recognized as a diving method. Occupational Safety & Health Administration (OSHA) officially listed scientific diving as a separate method in 1982. The thesis focuses on scientific diving in Turkey and underlines the necessity of having qualified national divers to defend Turkish participation in international platforms. A further part of the work presents a comparison with foreign diving methods in order to find improvement ground on the national level. In the final part technical improvement ideas for scientific diving procedures in Turkey are being developed.