Kolorektal tümörlere bağlı barsak obstrüksiyonunda morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörler
Factors affecting morbidity and mortality in acute bowel obstruction due to colorectal tumors
- Tez No: 419661
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK RECAİ ÜNALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu prospektif çalışmada, Ocak 2003 ile Aralık 2007 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Genel cerrahi kliniğinde intestinal obstrüksiyon nedeniyle acil olarak opere edilen 115 hastadan tıkanıklığın nedeni kolon ve rektum tümörü olan ve ameliyat sırasında perforasyon saptanmayan 43 hasta (% 37.4) değerlendirildi. Çalışma grubuna aldığımız 43 hastanın, 22'sini (% 51.2) erkekler, 21'ini (% 48.8) kadınlar oluşturmaktaydı. Hastaların cerrahi riskinin değerlendirilmesi için preoperatif dönemdeki komorbiditelerinin varlığı göz önüne alınarak The American Society of Anesthesiologists (ASA) skorlaması yapıldı. Buna göre hastalar ASA skoru 1,2,3 ve 4 olarak dört grupta incelendi. İlk bir ay içinde oluşan ölümler için“operatif mortalite”, postoperatif dönemde ortaya çıkan, hastanın hastanede kalış süresini artıran ve/veya ilave tedavi yapılmasını gerektiren komplikasyonlar için“postoperatif morbidite”terimleri kullanıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, eşlik eden hastalıkları, başvuru sırasındaki hemoglobin ve albumin değerleri, ASA skoru, semptomların başlaması ile ameliyata kadar geçen süre, tümörün lokalizasyonu, metastaz varlığı ve uygulanan cerrahi yöntemler bağımsız değişkenler olarak kullanıldı ve tüm bu faktörlerin mortalite ve morbidite üzerine etkisi incelendi. İleri yaşın (65 ve üzeri) ve yüksek ASA skorlarının morbidite gelişiminde ana prognostik faktörler olduğu saptanırken, ASA skorunun yüksek olması ve metaztaz varlığı mortaliteye etki eden prognostik faktörler olarak tespit edildi. Hem morbidite hem de mortalite için belirleyici faktör olan ASA skorlamasının, obstrüksiyona neden olmuş kolorektal tümörlü hastaların preoperatif değerlendirilmesinde yararlı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
In this prospective study, among 115 patients who were operated on acute intestinal obstruction at 4th general surgery clinic in İzmir Atatürk Training and Research Hospital between January 2003 and December 2007, 43 patients (37.4%) with non-perforated colorectal tumor were evaluated. Of the 43 patients in the study group, 22 (51.2%) were men and 21 (48.8%) were women. Considering the presence of comorbidities, The American Society of Anesthesiologists (ASA) scoring was used to determine the surgical risk of the patients. The patients were categorized into 4 groups (ASA 1, 2, 3, and 4) according to the ASA scores. The term, postoperative mortality, was used for the deaths within the first month of surgery while postoperative morbidity was used for the complications which were required additional treatment and/or prolonged the hospital stay. The patients' age, sex, comorbidities, hemoglobin and albumin levels at admission, ASA score, the duration of symptoms prior to surgery, localization of the tumor, presence of metastasis, and surgical methods were used as independent variables, and then the effects of these factors on mortality and morbidity were statistically assessed. While advanced age (65 and above) and high ASA score (ASA 3 and 4) were found main prognostic factors in the development of morbidity, presence of metastasis and high ASA score were identified as independent prognostic indicators of mortality. We suggest that ASA score, which was found to be an independent factor for both postoperative morbidity and mortality, may be useful in the preoperative evaluation of patients with colorectal tumors causing intestinal obstruction.