Servikal ve vajinal yaymalarla Trichomonas vaginalis'in incelenmesi
Examination of Trichomonas vaginalis with cervikal and vaginal smear
- Tez No: 419716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAYESTE DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Parazitoloji, Tıbbi Biyoloji, Obstetrics and Gynecology, Parasitology, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, 400 hastadan alınan vajinal ve servikal örnekler Papanicolaou boyama yöntemi ile boyanıp sitolojik olarak incelenmiştir. İncelenen Bu 400 örneğin 20'sinde (%5) Trichomana vaginalis 'in trofozoit formları saptanmıştır. T. vaginalis saptanmış yaymalarda parazit, oval, yuvarlak ve armut şekillerde ve de kamçısız olarak görülmüştür. Bazı T. vaginalis'lerin epitel hücreleri ile bağlantı kurarak onlara tutunduğu ve parazit hücre zarının, tutunduğu epitel hücre zarının şekline uyacak biçimde değişikliğe uğradığı tesbit edilmiştir. Özellikle epitel hücrelerine tutunan T. vaginalis'lerin ameboid şekle dönüştüğü ve bie epitel hücresinin çevresinde birden fazla parazitin bulunduğu saptanmıştır. Incelemiş olduğumuz yaymalarda T. vaginalis'lerin epitel hücrelerinin yanısıra eritrosit, polimorfnükleer lökosit (PMNL) gibi hücrelere de tutunduğu gözlenmiştir. Parazitlerin bu yapılara tutunmaları esnasında da şeklinin tutunduğu yapıya gore değişikliğe uğradığı ve içeri doğru bir çöküntü olışturduğu tesbit edilmiştir. Ayrıca T. vaginalis saptamış olduğumuz yaymalarda karyoreksiz, karyopiknozis, binükleasyon ve çekirdeğin bening sınırlarda irileşmesi gibi çekirdeğe ait değişikliklerin yanısıra perinükleer hale, pseudoeosinofili ve boyanmada bozukluk gibi sitoplazmik değişikliklerde gözlenmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler için Ki Kare ve Fisher Testleri kullanılmıştır. Bu testlerle yapılan değerlendirmelerde servikal ve vajinal yaymalarda T. vaginalis bulunması ile epitel hücrelerinin çekirdek ve sitoplazmasına ait hücresel değişiklikler arasında ve klinik şikayetlerle T. vaginalis'in görülmesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cervical and vaginal samples taken from 400 patients were examined cytologically by using the Papanicolaou method. The trophozoite form of Trichomonas vaginalis was determined in 20 of the 400 smears. the parasites in the smears had a typical morphology of T. vaginalis, e.g. rounded, spherical and bulbous in shepe, having no flagellum.In was observed that T. vaginalis were atteched to epithelial cells through interdigitations, hence fitting their shapes to the topology of the membranes of the cells. In was found that the parasites attached to the epithelial cells took ameboid forms and there were more than one T. vaginalis per cell. In was observed that in addition to epitheliasl cells, T. vaginalis were also attached to polimorphonuclear leucocytes (PMNL) and eritrocytes. The parasites were found to change their shapes according to the attachment site, were their caused invaginations. Besides, smears with T. vaginalis contained cells exhibiting karyorheksis, karyopyknosis, binucleation, swelling to the normal sizes. Cells also showed cytoplasmic changes such as existence of perinuclear halo, pseudoeosinophilia and abnormal staining patterns due to the interruption of the cell's dynamic shape. Statistical inference was made with Chi quare test and Fisher's exact test. Evaluations point to significant correlation between the existence of T. vaginalis and the epithelial cell alterations and also between clinical symptoms and T. vaginalis existence.