Türk hukukunda menkul kıymetlerden elde edilen kazançların gelir ve kurumlar vergisi bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of proceeds gained from securities with respect to income and corporate tax under turkish law
- Tez No: 419793
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sermaye piyasası tüm ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemiz bakımından da önem arz etmektedir. Sermaye piyasası faaliyetlerinin oluşturduğu ekonomik,mali ve hukuki düzenin belirli bir sistem içinde devam etmesi yatırımcıların bu piyasaya güvenmesi için şarttır.Menkul kıymetler sermaye piyasası işlemlerinin konusunu oluşturan araçların başında gelir.Bu sebeple menkul kıymetlerden elde edilen gelirlere Türk vergi sistemi içinde uygulanacak vergilendirme prensipleri, basit ve verimli bir şekilde düzenlenmelidir. Aktif ve güvenilir bir sermaye piyasasının oluşması için yatırımcıyı tedirgin etmeyecek bir vergi yapısının oluşturulmasına da özen gösterilmelidir. Fakat Türkiye'de vergi düzenlemelerin çok sık değişmesi, menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerin dönemler itibariyle farklı şekillerde vergilendirilmesi sonucunu doğurmuştur. Bu durum sermaye piyasamızın gelişmesini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
As in all around the world, capital markets are having great importance in our country. To sustain the trust of investor for that market, the economic, legal and financial transactions in the capital market should take place in a certain system. Securities is most important instrument among all capital market transactions. For that reasons the taxation of the profits gained from securities should be regulated with simple and efficient ways in the same manner with Turkish taxation system. Also formation of taxation system that sustain in the confidence of investors is a must to build securities market that is active and trustworthy. But the instability of taxation system of securities market brings different standard of taxation of profits gamed from securities market at different times. This fact affected the development of securities market in a negative way.