Anemili köpeklerde oksidatif stres ve donörlere vitamin E + selenyum uygulamasının saklanan tam kanın kalitesi üzerine etkileri
Oxidative stress in dogs with anemia and effects of vitamin E + selenium application to donors on quality of stored whole blood
  1. Tez No: 419900
  2. Yazar: MEHMET GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VOYVODA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Hematology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada anemili köpeklerde aneminin şiddeti ve tipi dikkate alınarak oksidatif stresin değerlendirilmesi ve donör köpeklere vitamin E + selenyum uygulamasının CPDA-1 içeren torbalara alınarak saklanan tam kanın kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada farklı ırk, yaş ve her iki cinsiyetten 50 anemik, 14'ü donör özelliğinde olmak üzere 20 sağlıklı toplam 70 köpek kullanıldı. Anemili 50 köpek HCT değer kullanılarak hafif (n=18), orta (n=18) ve şiddetli (n=14) anemik, absolut retikosit sayısına göre de rejeneratif (n=26) ve nonrejeneratif (n=24) olarak gruplandırıldı. Sağlıklı 20 köpek de kontrol olarak tutuldu. Donör özelliği taşıyan 14 köpek antioksidan ve kontrol olmak üzere iki eşit gruba (n=7) ayrıldı. Antioksidan grubundaki köpeklere 14 gün arayla (-15 ve -1. gün) 2 kez, deri altı yolla, 150 mg vitamin E + 0,5 mg selenyum/20 kg VA, kontrol grubundaki donörlere ise aynı günlerde eşit hacimde %0,9 NaCl uygulamaları yapıldı. İkinci uygulamalardan bir gün sonra CPDA-1'li torbalara alınarak +4 °C'de saklanan tam kanda 0., 1., 3., 7., 14., 21., 28. ve 35. günlerde alınan örneklerde ölçümler gerçekleştirildi. Hematolojik değerlendirmeler WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC ve PLT ölçümlerini kapsadı. Oksidan-antioksidan durumun değerlendirilmesi kapsamında plazma TOS ve TAK değerleri, MDA konsantrasyonu ile eritrosit SOD, GSH-Px ve CAT aktiviteleri ölçüldü. Ölçümler anemili ve sağlıklı köpeklerde bir kez yapılırken, antioksidan ve kontrol grubundaki köpeklerde vitamin E + selenyum veya %0,9 NaCl solüsyonu uygulama öncesi ve sonu olmak üzere iki kez gerçekleştirildi. Saklanan tam kanda yukarıda belirtilen 8 örnekleme zamanında hematolojik parametreler ve oksidan-antioksidan durum biyobelirteçleri ölçüldü. Elli anemili köpekte aneminin şiddet (HCT) ve tipine (retikulosit sayısı) göre gruplandırmalarda kullanılan parametreler ile oksidan (TOS, MDA) ve antioksidan (TAK, SOD, GSH-Px, CAT) biyobelirteçler arasında istatistiksel anlamlı ilişkiler belirlenmedi. Sağlıklı gruba göre 50 anemili köpeğin plazma ortalama veya ortanca TOS ve TAK değerleri ile MDA konsantrasyonu önemli düzeylerde yüksek, eritrosit GSH-Px aktivitesi ise düşük bulundu. Şiddetine göre tüm anemi gruplarında plazma TOS değeri yüksek bulunurken, hafif ve orta şiddetli anemilerde plazma TAK değerinin arttığı, eritrosit GSH-Px aktivitesinin ise azaldığı belirlendi. Sağlıklı (kontrol) gruba göre, her iki tipteki (rejeneratif ve nonrejeneratif) anemili köpeklerde plazma TAK ile TOS değerlerinin yüksek olduğu belirlenirken, nonrejeneratif anemili grupta plazma MDA konsantrasyonundaki artış GSH-Px aktivitesinde ise azalma istatistiksel anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to evaluate the oxidative stress in dogs with anemia by taking into account the severity and type of anemia and to determine the effects of vitamin E + selenium application to donor dogs on the quality of stored whole blood in bags containing CPDA-1. Fifty dogs with anemia and 14 out of 20 healthy dogs presenting donor features with a total of 70 dogs of various breeds, ages and of both sexes were enrolled into the study. Fifty dogs with anemia were classified as mildly (n=18), moderately (n=18) and severely (n=14) anemic by HCT value, regenerative (n=26) and nonregenerative (n=24) also by absolute reticulocyte count. Twenty dogs were kept as control. Fourteen dogs with donor property were divided into two equal groups (n=7) as antioxidant and control. Dogs in the antioxidant group received 150 mg of vitamin E + 0.5 mg selenium/20 kg BW subcutaneously for two portions with fourteen days interval (-15th and -1st days) while the donors in control group were administered an equal volume of 0.9% NaCl on the same days. Measurements were performed on samples collected at days 0, 1, 3, 7, 14, 21, 28 and 35 from whole blood collected into CPDA-1 bags and stored at +4 °C one day after the second application. Hematological evaluations included WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC and PLT measurements. TOS, TAC and MDA values in plasma and erythrocyte SOD, GSH-Px, CAT activities were measured in respect to evaluate the oxidant-antioxidant status. Analysis were carried out once in anemic dogs and healthy group while from the dogs in the antioxidant and control groups were carried out twice, before and after the second vitamin E + selenium or 0.9% NaCl application. Hematological parameters and oxidant-antioxidant status biomarkers were measured on stored whole blood at the above-mentioned 8 sampling times. There were no statistically significant relations between severity (HCT) and type (number of reticulocytes) of anemia and oxidant (TOS, MDA) and antioxidant (TAC, SOD, GSH-Px, CAT) biomarkers in 50 dogs with anemia. Plasma mean or median TOS and TAC values and MDA concentration were significantly higher, and erythrocyte GSH-Px activity was significantly lower in 50 anemic dogs when compared with healthy group. Plasma TOS value was increased in all groups according to the severity of anemia, while a significant increase in TAC value and a significant decrease in erythrocyte GSH-Px activity in mild and moderate anemia. Plasma TOS and TAC values were higher in both types of anemic (regenerative and nonregenerative) dogs when compared with healthy group, a significant increase in plasma MDA concentration and a significant decrease in GSH-Px activity were observed in nonregenerative group.