Subklavyen ven çapı ve kateterizasyon başarısına hasta pozisyonu ve intravasküler volümün etkileri
The effect of patient position and volume status on subclavian vein diameter and catheterization success
  1. Tez No: 420009
  2. Yazar: AYŞE DUYGU KAVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARARMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda santral venöz kateterizasyon planlanan hastalarda intravasküler volümün ve hasta pozisyonunun subklavyen ven (SKV) çapına, subklavyen venin plevraya olan uzaklığına ve ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirilen kateterizasyon işlemi başarısına etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mekanik ventilatör desteğindeki, SKV kateterizasyonu planlanan 18 yaş üstündeki 109 hasta çalışmaya alındı. Bütün hastalara supin (SP), bacak elevasyon (BE) ve trendelenburg (TR) pozisyonları verilerek inspiryum sırasında subklavyen venin çapları, çevresi, kesit alanı ve plevraya olan uzaklığı kaydedildi. Yine supin pozisyonda ekspiryum sırasındaki subklavyen venin plevraya uzaklığı ölçüldü. İntravasküler volümü değerlendirmek amacıyla vena cava inferior çapının inspiryum ve ekspiryumdaki değişimleri kaydedilerek vena kava inferior kollapsibilite indeksi (VKİki) hesaplandı. Ardından çalışma kapsamına alınan 109 hasta randomizasyonla 3 gruba ayrılarak SP, BE ve TR pozisyonlarında ultrasonografi eşliğinde subklavyen kateterizasyon girişimi yapıldı. İşlem esnasında girişim sayısı, süresi, işlem başarısı, komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to evaluate the effects of volume status and patient position on subclavian vein (SCV) diameter, the distance between subclavian vein to pleura, and the success rate of ultrasound guided catheterization process in patients enlisted to subclavian central venous catheterization. Material and Methods: Mechanically ventilated 109 adult patients who were planned for subclavian vein catheterization were included in this study. Diameter of subclavian vein, circumference of subclavian vein, cross-sectional area of subclavian vein and the distance between subclavian vein to pleura were recorded during inspirium in supine (SP), leg elevation (LE) and trendelenburg (TR) positions. Additionally, the distance between subclavian vein to pleura were recorded during expirium in the supine position. Volume status of the patients were evaluated with Vena Cava Inferior Collapsibility Index (VCIci) which was calculated by the variation in vena cava inferior diameter during inspiration and expiration. After the basal measurements were taken the patients were randomized into three groups. Subclavian ven catheterization was performed with ultrasound guidance on SP, LE and TR positions according to the patient's group. During the catheterization number of attempts, duration of the process, success of the attempt, and complications were recorded.