Hipoksi ortamının hiyalüronan ekspresyonuna etkisinin in vitro koşullarda araştırılması
The investigation of the effects of hypoxia on hyaluronan expression in vitro conditions
- Tez No: 420080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
HİPOKSİ ORTAMININ HİYALÜRONAN EKSPRESYONUNA ETKİSİNİN İN VİTRO KOŞULLARDA ARAŞTIRILMASI Muazzez DERYA ANDEDEN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Ocak 2016 Danışman: Doç. Dr. Metin AYTEKİN ÖZET Hiyalüronan, bağ dokuyu bir arada tutma, hücre davranışını düzenleme, yara iyileşme süreci ve inflamasyon gibi bir çok hücresel olayda yer alan bir ekstraselüler matriks bileşenidir. Spesifik hücre yüzey reseptörlerine bağlanarak pek çok sinyal yolağının transdüksiyonunu indükler. Hiyalüronan üretimi farklı büyüme faktörlerinden doza bağlı bir şekilde etkilenir ancak hipoksi gibi stres faktörlerinin bu üretim üzerindeki etkisi hakkında literatürde yeterli bilgiye rastlanmamıştır. Bu tez çalışmasında, ilk olarak elimizde var olan hücre hatlarından hiyalüronan üretimi yapan hücre hattı seçildi. Bu hücre hattı için hipoksi ortamı oluşturuldu. Hipoksi koşulunun ve bir transkripsiyon faktörü olan ve hipokside aktif hale geçen hipoksi ile indüklenen faktör 1-alfa (HIF-1α)'nın hiyalüronan üretimi üzerindeki etkisini araştırmak için ELİSA yöntemi ile hücrelerden salgılanan hiyalüronan miktarı belirlendi.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF HYPOXIA ON HYALURONAN EXPRESSION IN VITRO CONDITIONS Muazzez DERYA ANDEDEN Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Medical Biology M.Sc. Thesis, January 2016 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Metin AYTEKİN ABSTRACT Hyaluronan is one of the most important components of the extracellular matrix and has been reported to be involved in regulation of cell behavior, wound healing process and inflammation. It induces a variety of cellular signal transduction binding to specific cell surface receptors. Hyaluronan production is affected from different growth factors in dose-dependent manner. However, little is known about the effect of cellular stress conditions such as hypoxia on hyaluronan production. In this study, hyaluronan-expressing cell lines were selected first and then cell culture studies were started ensuring suitable growth conditions for this cell line.