Comparison of various transition mechanisms from IPv4 to IPv6
IPv4'den IPv6'ya farklı geçiş mekanizmalarının karşılaştırması
  1. Tez No: 420340
  2. Yazar: FARIS AL-FAYYADH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Internet protokolünün eski sürümü olan IPv4, IP Gelecek Nesil (IPng) veya IPv6 adlı IETF tarafından geliştirilmiş yeni bir sürüm ile takip edilmektedir. Bu yeni sürüm özellikle IPv4'ün ölçeklenebilirlik, performans ve güvenilirlik gibi bazı sorunlarını çözmek için geliştirilmiştir. Yeni sürüm kullanıma hazır olmasına rağmen IPv4'den IPv6'ya tam geçiş yıllar alacaktır. Bu nedenle uzun bir süre bu iki versiyonu da birlikte kullanmak durumundayız ve en az sorunu olan bir geçiş dönemi sağlamak için, geçiş dönemine ait mekanizmaları araştırıp öğrenmemiz gerekmektedir. Bu tez, mevcut IP geçiş tekniklerini analiz etmektedir. Ayrıca, Otomatik 6to4 Tünel, Manuel 6in4 Tünel ve Dual Stack olarak adlandırılan ve yaygın olarak kullanılan üç geçiş mekanizmasının ampirik değerlendirmesi yapılmaktadır. Elde edilen test sonuçları aynı zamanda saf IPv6 ve saf IPv4 ortamlarının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Ampirik değerlendirme OPNET simülasyon çerçevesini kullanarak yürütülen simülasyonlara dayanmaktadır. Tezin sonuçları uygun bir geçiş tekniği seçimi, ağ kapasite planlaması ve geçiş hakkında fikir vermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
IPv4 which is the old version of Internet Protocol has a new successor named IP Next Generation (IPng) or IPv6 developed by IETF. This new version is developed especially to resolve some issues of IPv4 like scalability, performance and reliability. Although new version is ready for usage, it is obvious that it will take years to transit fully from IPv4 to IPv6. We have to use these two versions together for a long time. Therefore, we have to investigate and know transition mechanisms that we can use during transition period to achieve a transition with minimum problem. This thesis analyzes present IP transition techniques. Here an attempt has also been made to make empirical evaluation of the three most generally used transition mechanisms which are Automatic 6to4 Tunneling, Manual 6in4 Tunneling and Dual-Stack. The obtained test results are also compared with the results of native IPv6 and native IPv4 environments. Empirical evaluation is based on simulations which are carried out using OPNET simulation framework. The outcomes of the thesis are important for providing an insight for choosing an appropriate transition technique, an idea about network capacity planning and migration.