Ordu ve Samsun illerinde bulunan bazı sert kenelerdeki (Acari: Ixodıdae) Rickettsia, Borrellia ve Francisella varlığının moleküler yöntemlerle tespiti
Moleculer detection of Rickettsia, Borrellia and Francisella in some ticks (Acari: Ixodidae) from Samsun and Ordu region
  1. Tez No: 420460
  2. Yazar: FEYZANUR YILDIRIMTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE, PROF. DR. ŞABAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Ordu ve Samsun illerinde hayvan ve insan üzerinde parazitlenen sert kenelerdeki Rickettsia, Francisella ve Borrelia türlerinin varlığının araştırılarak bunların Rickettsia, Francisella ve Borrelia bulaştırma potansiyellerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2006-2013 yılları arasında Ordu ve Samsun illerinden toplanmış 313 kene örneğinin tür teşhisleri ve DNA izolasyonu yapıldıktan sonra Rickettsia, Francisella ve Borrelia türlerinin varlığı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Çalışmamız neticesinde 313 kenenin 14'inde (%4,47) Rickettsia türü bakteriler saptanmış olup Borrellia ve Francisella türlerinin varlığına rastlanmamıştır. riketsiya pozitif örneklerin DNA dizileme sonuçlarının NCBI BLAST analizine göre; Hyalomma marginatum türünde Rickettsia aeschlimannii, Dermacentor marginatus türünde Rickettsia raoultii ve Rickettsia slovaca varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the existence of Rickettsia, Francisella and Borrelia was surveyed using molecular techniques in 313 collected samples from 2006 to 2013 of ticks that replicate in human and animal cells. The investigation was accomplished by using polymerase chain reaction (PCR). Results showed that Borrellia and Francisella were not detected whereas Rickettsia species were detected in 14 (4,47%) hard ticks. The sequencing and BLAST analysis results indicated that the species of Rickettsia in hard ticks Hyalomma marginatum, Dermacentor marginatus were Rickettsia aeschlimannii, Rickettsia raoulti, Rickettsia slovaca.