Tüberküloz tanısında asidorezistan boyama, kültür ve real-tıme PCR yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the afb, culture, real-time PCR methods for detection of tuberculosis
  1. Tez No: 420656
  2. Yazar: AYŞE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖNGÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mikobakteriyel enfeksiyonların laboratuvar tanısında direkt mikroskopik inceleme ve mikroorganizmanın kültürünün yapılması geleneksel yöntemlerdir. Hastalığın genel kontrolünde, hızlı ve doğru laboratuvar tanısı önemlidir. Mycobacterium tuberculosis complex'in hızlı tanısında nükleik asit amplifikasyon testleri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da önerilen popüler testler halini almıştır. Bu çalışmada, tüberküloz tanısında kullanılan iki farklı real-time PCR yönteminin performansını değerlendirdik. 50 ARB (+) ve 50 ARB (-) balgam örneği Ziehl-Neelsen aside dirençli boyama ve L-J kültür sonuçlarına göre seçildi. Bu 100 örnek Cepheid GeneXpert ve Cobas TaqMan MTB real-time PCR yöntemleri ile çalışıldı. 100 örneğin alındığı hastaların 24'ü kadın, 76'ı erkekti. Yaş dağılımı 17-81 arasında değişmekteydi. L-J besiyerinde; ARB (+) 50 örneğin 49'u (%98), ARB (-) 50 örneğin 35'i (%70) üredi. Kültürde üreme saptanan 84 örneğin 63'ü Cepheid GeneXpert sistemi ile, 50 ARB (+) balgam örneğinin 47'si (%94), 35 ARB (-) balgam örneğinin 17'si (%48.6) PCR (+) olarak bulundu. L-J besiyerinde üremeyen ARB (-) 15 balgam örneğinin tümü Cepheid GeneXpert sistemi ile PCR (-) olarak bulundu. Cepheid GeneXpert sisteminin tüm örneklerde duyarlılığı %75.0, ARB (+) örneklerde duyarlılığı %93.9, ARB (-) balgam örnekleri için duyarlılığı %48.6, özgüllüğü %100.0, PPD'i %100, NPD'i %45.5 olarak saptandı. Kültürde üreme saptanan 84 örneğin 53'ü, 50 ARB (+) balgam örneğinin 46'sı (%91), 35 ARB (-) balgam örneğinin 8'i (%23.5) Cobas TaqMan MTB sistemi ile PCR (+) olarak saptandı. L-J besiyerinde üremeyen ARB(-) 15 balgam örneğinin 14'ü Cobas TaqManMTB sistemi ile PCR(-) olarak bulundu. Cobas TaqMan MTB sisteminin tüm örneklerde duyarlılığı %64.6, ARB (+) örneklerde duyarlılığı %93.8, ARB (-) balgam örnekleri için duyarlılığı %23.5, özgüllüğü %93.3, PPV'i %88.9, NPV'i %35.0 olarak hesaplandı. Uygulanan yöntemlerin değerlendirilmesi sonucunda Cepheid GeneXpert testinin ve Roche Cobas TaqMan MTB testinin tüberkülozun hızlı tanısında iyi bir potansiyele sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Direct microscopy and culture of microorganism are conventional methods in laboratory diagnosis of mycobacteria infections. Rapid ve accurate laboratory diagnosis is important for the global control of tuberculosis. Nucleic acid amplification tests which are recommended by the World Health Organization (WHO) become popular methods for the rapid detection of Mycobacterium tuberculosis complex. In this study, we assessed the performance of two different real-time PCR methods in diagnosis of tuberculosis. 50 AFB (+) and 50 AFB (-) sputum species were choosed according to Ziehl-Neelsen acid-fast dye and L-J culture. 100 sputum samples were investigated by the Cepheid GeneXpert ve Cobas TaqMan MTB real-time PCR methods. 24 were female and 76 were male of 100 patients. Range of age was 17-81. 49 of 50 AFB(+) were positive, 35 of 50 AFB (-) were positive by L-J, respectively 98%, 70%. 63 of 84 sputum samples reproduced in L-J culture were positive by Cepheid GeneXpert system. GeneXpert system detected 47 of 50 with smear-positive culturepositive cases (94%) and 17 of 35 with smear-negative culture-positive cases (48.6%). The test was spesific in 15 of 15 patients without tuberculosis (100%). For all the samples of Cepheid GeneXpert test's sensitivity 75.0%, specificity 100.0%, PPV 100.0%, NPV 41.7%, respectively. 53 of 84 sputum samples reproduced in L-J culture were positive by Cobas TaqMan MTB system. Cobas TaqMan MTB system detected 46 of 50 with smearpositive culture-positive cases (91%) and 8 of 35 with smear-negative culture-positive cases (23.5%). The test was spesific in 14 of 15 patients without tuberculosis (93.3%). For all the samples of Cobas TaqMan MTB test's sensitivity 64.6%, specificity 93.3%, PPV 98.1%, NPV 32.6%, respectively. After evaluation of these methods, we concluded that Cepheid GeneXpert test and Roche Cobas TaqMan MTB test have potential in rapid diaagnosis of tuberculosis. Key worlds: