Şizofreni hastalarında suç ve şiddete eğilimi etkileyen faktörlerin araştırılması
Evaluation of factors having influence on schizophrenia patients' tendency to crime and violence
  1. Tez No: 420701
  2. Yazar: ESAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Forensic Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma şizofreni hastalarında suç ve şiddete eğilimi etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya şiddet içerikli suç işlemiş 64 şizofreni hastası ile suç işlememiş 31 şizofreni hastası olmak üzere toplam 95 şizofreni hastası dâhil edilmiştir. Çalışma grubu suç işlemiş şizofreni hastaları ve suç işlememiş şizofreni hastaları olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da sosyodemografik özelikler sorgulama formu, Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (Scale for the Assesment of Positive Symptoms/SAPS) ve Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (Scale for the Assesment of Negative Symptoms/SANS) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda erkek cinsiyet, temel eğitim veya altında eğitim seviyesine sahip olma, düzensiz tedavi öyküsüne sahip olma ve kent merkezi dışında yaşama, vaka grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte düşük işlevsellik, 10 yıl ve üzerinde hastalık öyküsüne sahip olma vaka grubunda kontrol grubundan yüksek bulunmuştur. Şizofreni hastalarınca meydana getirilen suçlarda mağdurların %43,8 i birinci dereceden akrabalarıdır. En sık görülen suç ilk sırada etkili eylem ikinci sırada cinayettir. SAPS ölçeğine göre; SAPS toplam puanı, işitsel varsanılar, yorum yapan sesler, aralarında konuşan sesler, görsel varsanılar, global olarak varsanılar, varsanı alt ölçek toplamı, kötülük görme sanrıları, düşünce sokulması sanrıları sanrıların global olarak değerlendirilmesi, sanrı alt ölçek toplamı, saldırgan ve taşkın davranış, garip davranış alt ölçek toplamı, uygunsuz duygulanım puan ortalamaları vaka grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. SANS ölçeğine göre; kendiliğinden hareketlerde azalma, jestlerde azalma, duygulanımda düzleşmenin global değerlendirmesi, enerji ve istek azalmasının global değerlendirilmesi, enerji ve isteği azalması alt ölçek toplam puan ortalamaları vaka grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the factors having influence on schizophrenia patients' tendency to crime and violence. 95 schizophrenia patients among whom 64 patients committed crime have been included in the study. The study group has been divided into two considering if they had committed a crime or not in order to build up a control group including only schizophrenia patients who had not committed crime. Inquiry Form of Sociodemographic Features, Scale for the Assesment of Positive Symptoms(SAPS), and Scale for the Assesment of Negative Symptoms(SANS) have been applied to both groups. As a result, criteria of male gender, education level of primary school or lower, irregular treatment history and living outside the city center have been found to be statistically higher in the group of patients committed crime than the control group. Besides, lower functionality and more than 10 years of disorder history have been found to be higher in the group of patients committed crime although statistically significant ratios have not been reached for these two parameters. Victims of these crimes have been found to be mostly the first degree relatives of schizophrenia patients with 43.8%. In addition, the most frequent type of crimes has been found to be physical violence and the second frequent type has been found to be homicide. According to SAPS scale, SAPS total score, auditory hallucinations, commenting voices, conversationing voices, visual hallucinations, global evaluation of hallucinations, sum of hallucination sub-scale, persecutory delusions, delusions of thought incestion, global evaluation of delusions, sum of delusion sub-scale, aggressive behaviour, sum of odd behaviour sub-scale and average scores of inappropriate affect have been found to be significantly higher than the control group. According to SANS scale, decrease in spontaneous movements, paucity of expressive gestures, global evaluation of blunt affect, global evaluation of decrease in energy and appetite and sum of sub-scale average scores of decrease in energy and appetite have been found to be higher than the control group.