Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde nozokomiyal infeksiyonların sürveyansı
The surveillance of nosocomial infections in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 420848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nozokomiyal infeksiyonların kontrolü modern tıbbın en çok ilgilendiği konulardan biridir. Özellikle yoğun bakım, yanık, yenidoğan üniteleri gibi infeksiyon oranlarının yüksek olduğu birimlerde infeksiyon kontrol çalışmalarının önemi daha da artmaktadır. SSK Ankara Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde infeksiyon kontrol çalışmalarına ve ileride geliştirilebilecek sürveyans programlarına temel olması amacıyla yapılan bu çalışmada Mayıs 2003-Ocak 2004 döneminde toplam 1005 hastanın 85'inde gelişen 97 nosokomiyal infeksiyon aktif, prospektif, laboratuara ve hastaya dayalı sürveyans yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada yenidoğan ünitelerinde nosokomiyal infeksiyon oranı %9.65 olarak saptanmıştır. Laboratuvara dayalı sürveyans yönteminin kullanılmış olması nedeniyle bu oranın gerçekte daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Nosokomiyal infeksiyonlar 0-3 günlük yaş grubunda daha fazla tespit edilmiştir (n=51, %60). En fazla infeksiyon 2000-2499 gramlık grupta görülmüştür (n=26, %30.6) Nosokomiyal infeksiyonların daha çok 3.-6.'ıncı yatış gününde ortaya çıktığı saptanmıştır. Bu durumun yenidoğan servisinde takip edilen bebeklerin nosokomiyal patojenlerle erken kolonizasyonun, gelişmemiş immün sistemlerinin ve yetersiz infeksiyon kontrol önlemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülebilir. Nosokomiyal infeksiyon saptanan yenidoğanlarda en sık yatış nedeni prematürite ve prematürite ile birlikte respiratuar distres sendromudur. Risk faktörleri incelendiğinde antibiyotik kullanımı, prematürite ve düşük doğum ağırlığı (
Özet (Çeviri)
The control of nosocomial infections is one of the most interesting topics of modern medicine. In particular, the importance infection control is increasing in intensive care units, burn units, and neonatal units, where the high rate of infection is more. This study is aimed to to determine and evaluate nosocomial infections in SSK Ankara Children's Health Hospital neonatal intensive care unit via active, prospective, laboratory and surveillance methods based on patient, during the period May 2003-January 2004, among the total of 1005 patients, 85 of whom developed 97 nosocomial infections. The rate of nosocomial infection in the neonatal intensive care unit in this study was found to be 9.65%. This ratio is due to be used in laboratory-based surveillance method is actually believed to be higher. Nosocomial infections have been identified in more than 0-3 days of age (n = 51, 60%). Maximum infection was seen in the 2000-2499 grams group (n = 26, 30.6%). Nosocomial infections were found to occur in the hospitalization of more than 3rd -6th day. The early colonization, undeveloped immune systems and inadequate infection control procedures resulted in this situation. The respiratory distress syndrome, hospitalization prematurity and prematurity is the most frequent cause of nosocomial infections detected in newborns. Risk factors such as the use of antibiotics studied, prematurity and low birth weight (