Endoskopide gastrik polip saptanan hastaların demografik verilerinin analizi
Demographic data analysis of patients in which gastric polyp is detected with endoscopy
- Tez No: 420891
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HASAN TANKUT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gastrik poliplerin sıklığı ve poliplerin tipi çalışmanın yapıldığı popülasyona bağlı olarak büyük farklılıklar göstermektedir. Gastrik poliplerin sıklığı %0.33-6,7' dir. Gastrik poliplerin çoğunluğunu hiperplastik polip (HP), fundik gland polibi (FGP) ve adenomatoz polip (AP) oluşturur. AP'lerin malign potansiyeli yüksek iken sporadik FGP'lerinin malign potansiyeli yoktur. HP'ler ise düşük malign potansiyel taşırlar. Polip tipinin belirlenmesi ve displazinin saptanması için sadece biyopsi almak her zaman yeterli olmayabilir. Bu nedenle bazı poliplerin tamamı eksize edilmelidir. Uzun süreli proton pompa inhibitörü (PPI) kullanımı ile FGP görülme sıklığı artmaktadır. Çalışmamıza 2005-2011 yılları arasında endoskopi ünitemizde Özofagogastroskopide (ÖGD) gastrik polip yada polipe lezyon saptanan ve biyopside polip veya malign histoloji saptanmış hastalar dahil edildi. 56300 ÖGD'de 192 hastada polip saptandı (%0.34). Çalışmaya 51 (%26.6) erkek, 141 (%73.4) kadın, toplam 192 hasta dahil edildi. Hastaların yaşlarının ortalaması 61.9 ± 13.3 (14-90)'idi. HP, AP ve FGP'lerinin sıklığı sırasıyla %88, %2.6 ve %1.6 idi. Poliplerin boyutu 137 (%70) hastada 1 cm ve altında idi. Sadece bir polip 141 (%73.4) hastada saptandı. Poliplerin en yaygın lokalizasyonu antrum ve korpus idi. Endoskopik polipektomi (EP) 64 hastada yapıldı. EP sonrası endoskopik işlem gerektiren bir kanama saptandı. Çalışmamızda HP sıklığının yüksek olması Helikobakter Pilori (HPy) enfeksiyonunun ülkemizde yüksek olması nedeniyledir. FGP çok düşük sıklıkta saptanmıştır. FGP çok düşük sıklıkta saptanmıştır. Bunun en mühtemel sebebinin HPy enfeksiyonunu sıklığının yüksekliği ve kısa süreli PPI kullanılması olduğunu düşünmekteyiz. Ülkemizde GP sıklığı ve dağilımının belirlenmesi için çok merkezli, daha fazla hastaya kapsayacak ve aynı zamanda altta yatan mide patolojilerini ve HPy enfeksiyonu belirleyecek şekilde randominize, prospektif çalışmaların yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
There are great variations among the frequency of the gastric polyps and subtypes in different populations depending on the studied groups. The freguency of gastric polyps are 0.33–6.7% The vast majority of gastric polyps are hyperplastic polyps (HP), fundic gland polyps (FGP) and adenomatous polyps (AP). The malign potential of AP is high contrast to FGPs polyps, which have generally benign histology. Similarly, HP have low malign potential. Due to the fact that the biopsy is not always enough to determine the subtypes of polyps and to disclose underlying cancer, some polyps should be removed endoscopically. A well-known fact, FGP is increased with the use of proton pump inhibitors (PPIs). Our research included the patients who have gastric polyps or polypoid lesions in upper endoscopy and furtherly determined as polyp or malign tumor pathologically in our clinic. Between 2005-2011, 56300 upper endoscopy procedures were performed in our endoscopy unit and the records were screened retrospectively with respect to gastric polyp existence. The research included 51 (26.6%) men, 141(73.4%) women, with the total of 192 patients. The average age of the patients was 61.9 ± 13.3 (14–90). The frequency of HP, AP, FGP were %88, %2,6 and % 1.6 respectively. The polyp size was measured as 1 cm and below in 137 patients (70). With respect to polyp numbers among patients, 141 (73.4%) patients had only one polyp. The most common localization of polyps were antrum and corpus. Endoscopic polypectomy(EP) was performed in 64 patients. Only in a patient, serious bleeding was noted and treated with endoscopically after EP. Due to high frequency of HP infection in Turkey and the relatively short-term use of PPIs in our patients, we encountered higher incidence of HP and lower incidence of FGP comparing to other studies. GP frequency was low in our study and we attributed this result to the possible sampling error. It is obvious that randomised, prospective, multicentric studies are needed to reveal other pathologies related GP and HPy infection in this area.