Mobilya tasarımında, oturma elemanları ve çevre ilişkisi
- Tez No: 42151
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET; Bu çalışma kapsamında, mobilya tasarımında oturma elemanları ve çevre ilişkisi incelenmektedir. Birinci bölümde, uygarlık ve tasarım tarihindeki oturma elemanlarının, sosyo-kültürel ve tasarımcılar açısmdan, kronolojik gelişimi incelenmektedir. İkinci bölümde, oturma elemanları, bilimsel bir yaklaşımla, oturma işlevi, insan fizyolojisi ve buna bağlı olarak oturma elemanlarının ergonomik ve teknik özellikleri ile anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, oturma elemanları ve çevre ilişkisi, önceki bölümün ışığında, kullanım yeri, kullanıcı, işlev ve malzeme açısmdan incelenmektedir. Dördüncü bölüm, önceki bölümlerin bir değerlendirmesidir. Sonuç bölümünde, yapılan gözlemler ve araştırmalar sonucunda, oturma elemanları ve çevre ilişkisinin nasıl incelenmesi gerektiği anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY; In this project, sitting equipments and their environmental relations are studied. In the first chapter, sitting equipments are socio- culturally and chronologically searched. In the next chapter, sitting, anatomy, ergonomics and the fundementals of furniture are mentioned. In the third chapter, sitting equipments and their environmental places are examined, relating to the user, function, material and using place. Chapter four, is a briefing of all chapters. Chapter five is about“ How sitting equipments and their environmental relations should be criticized and examined?”.