Osmanlı Son Dönem Sufilerinden Mustafa Vahyi Efendi'nin Tuhfetü'Sâlihîn ve Sübhatü'z-Zâkirîn isimli eseri: Günümüz harflerine çevirisi ve metin tahlili
The work of Mustafa Vahyi Efendi Called Tuhfetü's - Sâlihîn ve Sübhatü'z - Zâkirîn, one of the sufis of Ottomon Late Era: Translation i̇nto the alphabet today and examination
- Tez No: 421688
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmada 19. Yüzyıl Nakşibendî şeyhlerinden biri olan Mustafa Vahyî'nin Tuhfetü's-Sâlihîn ve Sübhatü'z-Zâkirîn isimli eseri transkribe ve tahlil edilmiştir. Çalışma ise üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Mustafa Vahyî'ye tahsis edilmiştir. Burada müellifin hayatı, eserleri, şeyhi Hoca Hüsâmeddin, Hâtûniye Tekkesi ve 19. Yüzyılda tasavvuf incelenmiştir. İkinci bölümde müellifiin Tuhfetü's-Sâlihîn ve Sübhatü'z-Zâkirîn isimli eseri latinize edilmiştir. Üçüncü bölüm çalıştığımız eserin tahliline tahsis edilmiştir. Burada tasavvufa dair bazı kavramlar çeşitli başlıklar altında incelenmiştir. Bu kavramlar şunlardır: Zikir ve çeşitleri, tevbe ve istiğfar, tevekkül, nefis, mürşit ve mürit, semâ ve devrân, muhabbet, fenâ ve bakâ, kalp, rüya, tasavvuf ve tarikat, esmâ-i hüsnâ, nûr-ı muhammedî.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the XIX. Naqşbandi sheikhs, Mustafa Vahyi's work called Tuhfetü's-Sâlihîn ve Sübhatü'z-Zâkirîn have been transcribed and analysed. Also this study consists of three chapters. First chapter has been allocated to Mustafa Vahyî. In this section his life and works and his sheikh, named Hoca Hüsameddin, and Hatuniye convent and İslamic Sufism in the nineteenth have been studied. In the second chapter the work of the author called Tuhfetü's-Sâlihîn ve Sübhatü'z-Zâkirîn has been latinized. Third chapter has been assigned to analysis we have studied. The concepts about İslamic Sufism have been examined under various headings here. These concepts are: Dhikr and its kinds, tevbe/pledge and istiğfar/praying for forgiveness, tevekkül/trust in god, nefis/soul, mürşit/guide and mürit/disciple, sama and dawran, muhabbet/love, fana and baka, kalp/heart, rüya/dream, Tasavvuf/İslamic Sufism and tarikat/sect, esma-ı hüsna/finest names of god, Muhaamedi Nur/light of Muhammad.