Gümrük vergilerinde ek tarhiyat ve uzlaşma
Additional assessment and settlement at custom taxes
  1. Tez No: 421876
  2. Yazar: GÜVEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR MAHMUT KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gümrük uyuşmazlıklarında, gümrük idaresi ile yükümlünün karşı karşıya geldiği konular, genellikle verginin alınmak ya da ödenmemek istenilmesi veya da az tutarda ödenmek istenilmesinden ortaya çıkmaktadır. İdare vergiyi almak isterken vergiyi ödemesi istenilen yükümlü ise ödememek ya da daha az miktarda ödemek istemektedir. İdare ile yükümlü arasındaki uyuşmazlıklar uzun sürede bitmekte ve bu durumda idare vergi alacağını zamanında tahsil edememekte, mükellef de para ve zaman kaybetmektedir. Gümrük uyuşmazlıkları nedeniyle gerek gümrük idareleri gerekse de yargı organları üzerinde oluşan iş yükünün fazlalığı nedeniyle uyuşmazlıkların idari aşamada çözümüne ilişkin gümrük uzlaşma mekanizması ortaya çıkmıştır. Gümrük uzlaşma müessesesi, uyuşmazlığı yargıya taşımadan hemen sonuçlandırma ve alacağı tahsil etme amacına yönelik barışçıl bir idari çözüm yoludur. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ithalat/ihracat vergisi, eş etkili diğer vergiler ve mali yükler gibi dış ticarette ödenen vergilerin kapsamı ve çerçevesi incelenmiştir. İkinci bölümde, dış ticarette ödenen vergiler ile ek tahakkukların gümrük idaresinde ki vergilendirme süreci ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, bu süreçte yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak uzlaşma müessesesi ve karşılaşılan eksiklikler ile diğer çözüm yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In customs conflicts, the issues which customs administration and obligor face are generally arisen by taking tax and either not paying it or asking to pay it less. The administration wants to collect the tax and the obligor that is wanted the tax asks not to pay it or to pay with less amounts. The conflicts in between the administration and obligor are finished in a long time and in this case, the administration doesn't collect the tax lien in due time, obligor loses money and time. The reasons as the workload of either customs administration or courts regarding customs disputes arised customs settlement mechanisms of dispute solution at administrative level. The customs settlement procedure is a commonly utilized administrative solution that aims to provide immediate resolution without resorting to court and revenue collection. The our study consists of three main chapters. In the first chapter, a conceptual framework and content are given to taxes payable on the foreign trade such as import/export duty, fiscal charges and other taxes. Secondly, in customs administration the process of taxation that taxes payable on the foreign trade and additional assessment are discussed. In the third and the last chapter, are examined settlement procedures and that run into lacks and the other solution methods as solution for the problems in this process.