Psoriasisde artmış ateroskleroz riskinin karotis intima-media kalınlığı ve nabız dalga hızı ile değerlendirilmesi
Evaluation of increased atherosclerosis risk at psoriasis by measurement of carotid intima media thickness and pulse wave velocity
- Tez No: 422008
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Psoriasis; genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan, tekrarlayıcı, kronik enflamatuvar bir cilt hastalığıdır. Psoriasisli bireylerde hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi ve obesite insidansındaki artış ile birlikte altta yatan kronik enflamatuvar süreç, bu hasta grubunda ateroskleroz gelişim riskini arttırmaktadır. Psoriasisde artmış kardiyovasküler morbidite ve mortalite nedeniyle psoriasisli bireylerin, ateroskleroz gelişimi açısından non invaziv testler ile incelenmesi; ileride oluşabilecek aterosklerotik komplikasyonların önüne geçmek anlamında önem taşımaktadır. Bu çalışmada psoriasis ateroskleroz ilişkisi, karotis intima media kalınlığı ve nabız dalga hızı ölçümü yapılarak incelenmiştir. Çalışmaya, kanıtlanmış aterosklerozu ve ateroskleroz açısından konvansiyonel risk faktörleri taşımayan, kronik plak psoriasisi bulunan 81 hasta ile psoriasis ve başka sistemik hastalığı bulunmayan 79 sağlıklı gönüllü alındı. Kanıtlanmış aterosklerozu, hipertansiyonu, diyabetes mellitusu, hiperlipidemisi ve psoriasis dışı sistemik hastalığı bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Her iki grupta nabız dalga hızı ölçümü ile sağ ve sol karotis intima media kalınlığı ölçümü yapıldı. Her iki grup, tespit edilen ortalama ve maksimum karotis intima media kalınlığı ile nabız dalga hızı açısından karşılaştırıldı. Çalışmamızda her iki grubun demografik ve laboratuar verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a repetitive chronic inflammatory skin disease occuring due to effects of genetical and enviromental factors. Underlying inflammatory process at people with psoriasis increases the risk of atherosclerosis, aside from an increase at the incidences of hypertension, diyabetes mellitus, hyperlipidemia and obesity. Because of increased cardivovascular morbidity and mortality at psoriasis, examination of psoriatic patients with noninvasive tests has great importance in terms of preventing future atherosclerotic complications. At this study, the relation of psoriasis and atherosclerosis as examined by measuring carotis intima media thickness and pulse wave velocity. Eighty one patients with chronic plaqur psoriasis with no proven atherosclerosis or any conventional risk factos for atherosclerosis and 79 healthy volunteers with no systemical disease were enrolled to the study. Patients with proven systemical disease other than atherosclerosis, hyoertension, diyabetes mellitus, hyperlipidemia and psoriasis were excluded. Measurements of pulse wave velocity and right and left carotis intima media thickness were performed for both groups. Two groups were compared for mean and maximum carotis intima media thickness and pulse wave velocity. At our study, demographical and labarotary characteristics of both groups were similar.