Kültürel farklılıklar bağlamında internetten haber alma ve kullanım motivasyonları
News gattering from internet in the context of cultural differences and the using motivations
- Tez No: 422534
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte kaçınılmaz olarak hayatımıza giren yaygın ve etkin bir kitle iletişim aracı olan internet ve doğal uzantısı internet gazeteciliği, diğer kitle iletişim araçlarından farklı değerlendirilmektedir. Toplumsal ilişkilerin köklü değişimlere uğradığı modern toplum yapısı içinde internet gazeteciliği (internetten habercilik yapma), gerek bireysel ve toplumsal, gerekse ulusal ve uluslararası birçok işlevi yerine getirmektedir. Söz konusu işlevler kabaca; enformasyon, eğitim ve eğlence olarak belirlenmektedir. Kullanımlar ve doyumlar kuramı ele alınarak yapılan bu çalışmada, katılımcıların, internetten (yeni medyadan) haber alma motivasyonlarının, kültürel farklılıklar açısından hangi yönlerden farklılaştığı ya da benzeştiği ve kullanıcıların kullanım motivasyonlarını etkileyen unsurlar araştırılmıştır. Bu amaçla, yapılan alan araştırmasında internet kullanım alışkanlıkları ve motivasyonları, kültürel farklılıklar bağlamında Selçuk Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan yabancı uyruklu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, internetten haber alma açısından farkları kanıtlayan veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of the technology, the effective mass media tool internet and online journalism entered our lives and their positions are viewed different from other mass media tools. Online journalism and debriefing from internet in modern society structure that have radical transformations in social relations individually, socially and internationally carry out a lot of functions. These functions are generally determined as information, education and entertainment. This study made by using uses and gratificaons approach searches that how the debriefing motivations from internet and also new media are effected by cultural differences bring on smilarites and differences and also study searches the factors effects usage motivations of users, according to participants' nationalities and genders. This survey conducted for this purpose of usage habbits and motivations of internet analyzed the effects in the outlander and Turkish nationality undergraduates attend Selçuk University.