Gebelikteki ağırlık artışının primiparlar üzerinde perinatal mortalite ve morbiditeye olan etkisi ve pirimiparların karakteristikleri
The effects of weight gain during pregnancy on perinatal mortality and morbidity of primipar women and the characteristics of pirimipar women
- Tez No: 422589
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kadınların gebelik öncesi ortalama ağırlığı 56,7615 ± 8,7594 kg (Min.:33 kg; max.:100 kg) olarak saptandı. Gebelik sonunda doğumun hemen öncesinde ortalama ağırlık 71,5021±9,8116 kg (Min.:50 kg; max.:117 kg)olarak bulundu. Buna göre gebelikte ortalama kilo artışı 14,7406±4,7207 kg olarak hesaplandı. Tüm gebeler 11 kg altında kilo artışı olanlar, 11-16 kg kilo artışı olanlar ve 16 kg üzerinde kilo artışı olanlar olmak üzere üç gruba ayrılarak incelendi. Maternal mortalite saptanmadı. Gebelerin 111'inde perinatal morbidite saptandı. Toplam 3 fetal mortalite, 4 olguda fetal konjenital anomali gözlendi. Bu üç grup arasında morbidite ve mortalite açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. (p˂0,001) Benzer şekilde ortalama vucud kitle indeksindeki değişiklikler (3-97 ve 25-75) de perinatal mortalite ve morbidite açısından anlamlı bulundu. Sonuç olarak gebelikte aşırı ya da eksik kilo alımı artmış perinatal mortalite ve morbiditeyle ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of weight gain during pragnancy on perinatal morbidity and mortality. This study was carried out between November 2003 and May 2004 at 1st Gynaecology and Obstetrics Department of İzmir Atatürk Training Hospital with 239 primipar women without abortus history. The mean weight of the women was 56,7615 ± 8,7594 kg (Min.:33 kg; max.:100 kg). At the end of the pregnancy the mean weight of the women was 71,5021±9,8116 kg (Min.:50 kg; max.:117 kg). The women were divided into three groups according to their weight gain (˂11 kg, 11-16 kg, ˃16kg) and analyzed by means of perinatal morbidity and mortality. No maternal mortality was noted. Of all women 111 women had perinatal morbidity. These three groups were significantly different by means of perinatal mortality and morbidity.(p˂0,001) Likewise Body Mass Index (BMI) increase during pregnancy also differed amongst women. In conclusion weight gain during pregnancy is related with increased prenatal morbidity and mortality.