Akut hastalıklı çoçuklarda ebeveynlerin sorunları ve etkili faktörlerin değerlendirilmesi
Problems in children with acute diseases and evaluation of factors that parents
- Tez No: 422751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMİHA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hastalık ve hastaneye yatış aile bireyleri için sıkıntı ve anksiyete oluşturacak durumlar meydana getirir. Ebeveynin hastanede yatış süresince çocuğun yanında bulunması, bakımda katkı sağlaması ve tedavi planın bir parçası olmaktadır. Ancak çoğu zaman ebeveynin bedensel, psikososyal gereksinimleri göz ardı edilmektedir. Bu çalışma akut sağlık sorunu ile hastanede yatarak tedavi gören çocukların ebeveynlerinin hastaneye yatışı süresince karşılaştıkları bedensel, psikolojik ve sosyal sorunları saptamak amacıyla tanımlayıcı-kesitsel olarak planlandı. Bu çalışma bir vakıf üniversitesi hastanesinin çocuk hastalıkları servisinde dört aylık süre içinde tedavi gören 100 çocuk hastanın ebeveynleri üzerinde gerçekleştirildi. Veriler Hasta Çocuk Tanılama Formu, Ebeveyn Tanılama Formu ve Akut Hastalığı Olan Çocukların Ebeveynlerin Karşılaştıkları Sorunları Değerlendirme Formu kullanılarak elde edildi. Bu form Bedensel Etkilenme alt boyutu, Psikolojik Etkilenme alt boyutu, Sosyal Etkilenme alt boyutu ve Ekonomik Etkilenme alt boyuttan olmak üzere toplam yirmi altı sorudan oluşmaktadır. Verilerin istatsitiksel analizi SPSS programında yapıldı. Çalışmaya katılan ebeveynlerin %97'sini anneler oluşturmaktadır. Annelerin yaş grupları, %32'si 25-29 yaş arasında bulundu. Akut Hastalığı Olan Çocukların Ebeveynlerinin Karşılaştıkları Sorunları Değerlendirme Formu puan ortalamaları ebeveynlerin çocuklarının hastaneye yatışı sırasında yaşadıkları bedensel, psikososyal ve ekonomik güçlük ve sıkıntıların orta düzeyde olduğunu göstermektedir (32,03 ± 9,33, dağılımı: 10-66). Çalışmada Akut Hastalığı Olan Çocukların Ebeveynlerinin Karşılaştıkları Sorunları Değerlendirme Formu ?Çocuğumun tanı ve tedavi girişimleri nedeniyle canı acıdığı için üzülüyorum'' ifadesinin en yüksek puan aldığı bulundu. Çalışma bulguları sağlık personellerinin akut hastalık nedeniyle çocukları hastaneye yatarak tedavi gören ebevenlerin hasta çocuğa yapılacak girişimler hakkında bilgilendirilmesi psikososyal açıdan desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Illness trajectory and hospitalization threaten the family?s sense of integrity and cause distress and anxiety in family members. Presence and active involvement of parents in treatment and hospitalization and parents? support facilitate the treatment and hospitalization process. Nevertheless, the physical and psychicosocial needs of parents with sick children have been often neglected. The aim of the study was to assess the parents? physical, psychological, social dimension and economic related problems or difficulties and associated factors with their child?s hospitalization due to acute illness. The study sample comprised of 100 parents whom child was hospitalized due to acute illness. This study was conducted at a paediatric clinic of a private hospital affiliated to a Foundation University in Istanbul. Data collection took four months and three data collection tools were used: Parents' Experiences Questionnaire, and Child Information Questionnaire and Parent Information Questionnaire. Parents' Experiences Questionnaire is composed of 26 questions and four dimensions; physical dimension, psychological dimension, social dimension and economic dimension. The statistical analysis was performed using SPSS software. Ninety seven percent of sample comprised of mothers and 32% of mothers were between 25-29 age group. Mean score of Parents' Experiences Questionnaire indicated that the sample experienced physical, psychological, social and economic difficulties and the level of problems were at moderate level (32.03 ± 9.33, range: 10-66). Study found that the parents were more distressed about suffering of their children due to treatment or diagnostic procedure. Study results indicate the need for educational and social support of parents who have had a child who were hospitalized due to acute illness.