Sporcularda ve sedanterlerde luteal fazda progesteron seviyesinin incelenmesi
Investigation of progesterone levels during luteal phase in athletes and sedantaries
  1. Tez No: 423533
  2. Yazar: YÜCEL MAKARACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Basketbolcu ve sedanter kadınlarda, menstral döngünün luteal fazında, düzenli egzersizin progesteron seviyesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya, Türkiye Kadınlar Basketbol 2. Liginde yer alan Samsun 55 Gençlik Spor Kulübü ve Tekkeköy Belediye Spor Kulübü'nde oynayan 17 sporcu ve 17 sedanter kadın olmak üzere toplam 34 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllü deneklerin yaş ortalamaları sporcularda 21,35±2,80 sedanterlerde 22,94±3,32 olarak tespit edilmiştir. Deneklerin adet döneminin 20 - 21. günlerinde ortalama 4 cc venöz kan alınmıştır. Verilerin hesaplanmasında SPSS 21 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to investigate the effect of regular exercise on progesterone levels in the luteal phase of menstrual cycle in basketballers and sedentary women. Material and Method: The study included a total of 34 individuals (17 athletes and 17 sedentary women) from Samsun 55 Gençlik Spor and Tekkeköy Belediye Spor Clubs competing in Turkish Women's Basketball Minor League. The mean ages were 21.35 ±2.80 and 22.94 ±3.32 years in athletes and sedentaries, respectively. Venous blood samples (4 cc) were taken from subjects on the 20th - 21st days of the menstrual period. Data were analyzed using SPSS 21 statistical software package. As descriptive statistics, arithmetic means (X) and standard deviations (Sd) of the data were calculated and p value of