Toplumsal muhafazakârlığın aile, evlilik, din ve siyaset alanlarındaki tezahürleri
The manifestation of social conservatism in the fields of family, marriage, religion and politics
  1. Tez No: 423585
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma temel olarak faillerin yaşamlarında değer atfederek sürdürdükleri eylemler, tavır alışlar ve ilişkilerden mürekkep bir bütüne tekabül eden toplumsal muhafazakârlığın değişmeyle ilişkisi içinde ve aile, evlilik, din ve siyaset olmak üzere dört temel eylem alanında nasıl inşa edildiğiyle ilgilenmekte; özgün mahiyet ve vasıflarının somut görünümleri vasıtasıyla tefrikini ve kavramsal olarak pratik yeterliliğine katkı sağlayacak biçimde tarif edilmesini amaç edinmektedir. Bu amaç doğrultusunda 11'i kadın, 15'i erkek olmak üzere 26 kişiyle derinlemesine mülâkatlar gerçekleştirilmiştir. Mülâkatlar esnasında faillerin aile alanında ebeveyn-evlat ve diğer akrabalık ilişkileri; evliliğe dair kurucu ve devam sağlayıcı esaslar, hane içi iş bölümü ve sorumluluklar, ailelerin konumu vb.; din alanında, İslâmiyet özelinde, inançlılığın/inançsızlığın sürdürülmesi, ibadet, peygamber inancı, hadis, sünnet, mezhepler ve diğer dinlerin konumu; siyaset alanında ise siyasî görüş, ideoloji, oy verme pratikleri ve yönetme etkinliğine ilişkin faaliyetler gibi hususlara atfettikleri değer yükü yoklanmıştır. Kendisiyle mülâkat yapılan bireylerin aktarımlarından hareketle çalışmanın sonucunda muhafazakârlığın kalabalık bir nesneler kümesine atıfta bulunmaktan ziyade aile, siyaset, din gibi eylem alanlarında farklı görünümler kazanan koruma pratiğine işaret ettiği ve bu alanlarda korunan kaynaklar vasıtasıyla faillerin birbirine karşıt olmak yerine, birbirinden farklılaşan konumlara yerleştiği görülmektedir. Dolayısıyla muhafazakârlık ilerici-gerici, modern-geleneksel, sağ-sol, dindar-seküler nevi karşıtlıkları aşmakta ve“muhafazakârlar”gibi toplumsal bir kategori yerine,“muhafaza edilenler”ve“edilmeyenler”ayrımına atıfta bulunmaktadır. Bu bağlamda muhafaza pratiği değişmeye karşı olduğu kadar, ona uyum sağlama stratejileri vasıtasıyla da hâsıl olmaktadır. Nihayetinde muhafazakârlık bütünüyle ne siyasî ne de dinî bir nitelik arz etmekte; siyaset ve din tıpkı aile gibi toplumsal muhafazakârlığın tezahür ettiği alanlardan, nesnenin veçhelerinden, yalnızca birini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with how social conservatism is constructed in four fundamental fields of social action, namely family, marriage, religion and politics. By means of a qualitative analysis of its concrete manifestations in these fields the study aims at reaching a practically adequate definition of social conservatism, which refers to a composite set of value oriented actions, attitudes and relations that are conserved or maintained by the agents. The study is based on qualitative data collected by means of in-depth interviews with a total of 26 individuals (11 women and 15 men). The interviews concentrated on finding out how much and what kind of values attached to and attitudes taken by the agents towards the conservation and maintenance of parent-child and other family relationships, attitudes towards initiating and maintaining marriage, domestic division of labor and responsibilities and of the social position of family; the maintenance of belief/disbelief, worship, faith in the prophet, in the Hadiths and Sunna of the prophet Muhammad, denominations, sects and position of the other religious systems in the field of religion (specifically, Islam); political views, ideology, voting practices and administrative acts in the field of politics. An analysis of the data indicates that conservatism manifests itself differently in each field but always with actions and attitudes of conservation of resources, practices, objects and relations which locate agents in different positions in their relations with other people, ideas and values. Therefore, conservatism goes beyond contrasts such as progressivist-reactionary, modern-traditional, right-left, religious-secular and, rather than referring to a social category of agents such as“conservatives”and“progressives”it refers to a distinction between“those being conserved”and“those not being conserved”. It is in this context that conservatism manifests itself not as action and attitude of conservation but also an action and attitude of adaptation to social, political or religious change. As a result, the study indicates that conservatism, in its entirety, has no unique political or religious property of its own. On the contrary, it manifests itself differently in each field of social life depending on where agents are located.