A fuzzy linguistic approach for operator scheduling problem under uncertain operatin times
Belirsiz üretim sürelerine sahip işlerin çizelgelenmesine bulanık dilsel bir yaklaşım
- Tez No: 423903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FARUK GEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada belirsiz süreli eş-olmayan paralel operatör çizelgelenmesi problemi incelenmiştir. Problem, üretim süresi belirsizliklerinden kaynaklanacak sapmaları en aza indirecek bir çizelge oluşturmaktır. Operasyon süreleri pek çok etkenden dolayı değişmektedir, emek yoğun işlerde bu değişkenliğin sebebi çoğunlukla operatörlerdir. Bu çalışmada, operatör kabiliyeti, parti büyüklüğü ve operatör deneyimi parametreleri dilsel kurallara ilişkilendirilmiş ve bir bulanık çıkarım tekniği uygulanarak operasyon süreleri belirlenmiştir. Bu çalışmada, bir otomotiv yan sanayi firmasındaki kaynak operasyonlarının çizelgelenmesi problemi incelenmiştir. Her operatör her parçayı farklı zamanlarda üretmektedir. Problem, eş-olmayan operatörlerin çizelgelenmesi problemi olarak modellenmiş ve çözüm yolu olarak bulanık dilsel yaklaşım kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem, bulanık üretim sürelerinden kesin üretim süreleri üreten, 75 adet“eğer-ise”kuralı içeren Mamdani çıkarım tekniği içermektedir ve çizelgeleme yöntemi olarak da sezgisel“En Uzun İşlem Süresi”algoritması kullanılmıştır. Çizelgelemenin hedefi, tüm işlemcilere eşit miktarda iş yükü dağıtmaktır. Yöntemin yeterliliğini karşılaştırmak için, düzgün dağılıma göre türetilmiş rassal üretim süreleri kullanılarak çizelgeler hazırlanmıştır.(Toplam 1000 çizelgenin hazırlandığı bir simülasyon yapılmıştır). Sonuçlar, önerilen yöntemin, belirsizlik altındaki eş-olmayan paralel işlemci çizelgelemesine önemli bir katkıda bulunduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents an application of parallel processor scheduling under uncertain operation times. In most of manufacturing processes, the actual processing times become known after the completion of the operations, and the problem of the decision maker is to create schedules which suit real life. Operation times change because of some environmental effects, mostly because of operators. Operator skills, batch sizes, learning effect are the parameters that have been used as linguistic variables and a linguistic reasoning approach has been proposed in the study. We are motivated from a real case scheduling problem that contains some uncommon welding operations to be processed by workers in an automotive subcontract company. Here each operator may weld each part but in different processing times. The problem modeled as non-identical parallel processor scheduling problem under uncertainty and a fuzzy linguistic approach is aimed for solving. The developed approach consists of a Mamdani inference system with a 75-“If-Then”rules that determine crisp operation times from fuzzy values and“longest processing time”(LPT) heuristic algorithm has been used. The scheduling objective is to balance the workload among all operators. To comparison of efficiency of the method, the schedules that use random operation times generated from the uniform distribution were prepared and a simulation experiment was been done for 1000 times. Results showed that the proposed approach has an important contribution to solve the non-identical parallel processor scheduling problem under uncertainty.