ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi'nde bulunan bazı tek ve çok yıllık süs bitkilerinin fenolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological characteristics of some annual and perennial plant species existed in Terzioglu Campus of Canakkale Onsekiz Mart University
  1. Tez No: 424061
  2. Yazar: DÖNÜŞ ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Landscape Architecture, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma 2013–2014 yıllarında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi'nde bulunan bazı tek yıllık ve çok yıllık bitki türlerinin fenolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma süresince açık tohumlu (Gymnospermae) bitki bölümünden 3 familyaya ait 12 tür ve kapalı tohumlu (Angiospermae) bitki bölümünden 40 familyaya ait 63 tür değerlendirilmiştir. Bu türlerden 33 adedi herdem yeşil, 42 adedi ise kışın yaprağını döken türler olarak belirlenmiştir. Kışın yaprağını döken türlerde tomurcuklar 10 Şubat –25 Nisan tarihleri arasında açılmaya başlamıştır. Tomurcukların ilk açılmaya başladığı izlenen tür Lale ve ardından ise Gül olmuştur. Herdem yeşil bitkiler dışında kalan türlerin Çanakkale koşullarında gerçekleştirdikleri vejetasyon süreleri 214–275 gün arasında değişmiştir. Fenolojik gözlemlere göre çiçeklenme süresi en uzun olan türler olarak Gül (196 gün), Gaura Çalısı (192 gün), Hanımeli (183 gün), Gazanya (168 gün), Bodrum Papatyası (168 gün), Zakkum (158 gün), Kartopu (150 gün), Oya Ağacı (138 gün), Biberiye (129 gün), Yukka (110 gün), Keçi Sakalı (107 gün) ve Ağaç Hatmi (104 gün) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine phenological characteristics of some annual and perennial plant species existed in Terzioğlu Campus of Çanakkale Onsekiz Mart Unıversity in 2013and 2014 vegetation periods. Total 75 species from 12 species belonging to 3 families of gymnospermae class and 63 species belonging to 40 families from angiospermae class were evaluated. The numbers of evergreen species and deciduous species were 34 and 41 respectively. The bud bursts were recorded firstly in tulip and rose plants. The vegetation duration in deciduous species were changed among 214 – 275 days in these years. According to the phenological obreservations the longest blossoming period were recorded as follows: Rose (196 days), Gaura Flower (192 days), Honeysuckle (183 days), Treasure Flower (168 days), Star of the Veldt (168 days), Oleander Shrub (158 days), Laurestine (150 gün), Crape Myrtle (138 days), Rosemary (129 days), Yukka (110 days), Rose Meadowsweet (107 days) and Hollyhock Tree (104 days).