Kadastro konumsal verilerinin veri standartları açısından incelenmesi: Rize ili yenileme çalışmaları örneği
Examining data standards of cadastre spatial data : Rize province renovation experience
- Tez No: 424454
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ülkemiz kadastro çalışmaları, günümüz itibariyle kadastro yasasında tespitli alanlarda olmak üzere % 99 oranında tamamlanmıştır. Böylelikle kadastroya esas arazi nesnelerinin ¾ boyutlu konum verilerinin ITRF sisteminde tespit ve tescili ile TAKBİS ve MEGSİS için konumsal veri altlıklarının istenilen konum standartlarında oluşturulması hedeflenmiştir. Bu sistemler için mevcut kadastral verilerinin gerekli iyileştirme ve dönüşümü neticesinde sisteme dahil edilmesi gerekmektedir. Bunun için kadastrosu yetersiz alanlarda olmak üzere sayısal kadastro altlıklarının güncellenmesi ve 3 boyutlu konumlandırılmasına yönelik yenileme çalışmaları ülke genelinde hızlı bir şekilde başlatılmıştır. Ancak yenileme kadastrosu verilerinin arazi nesnesi kapsamında ¾ boyutlu tespitlerinin hangi konum duyarlığında üretildiğinin tespitine yönelik konum analizlerinin yapılması ihtiyacı doğmuştur. Bu tez çalışması ile her bir bölgedeki tesis kadastrosu altlıkları sayısal forma dönüştürülerek elde edilen sayısal veriler analize tabi tutulmuştur. Bu noktada parsel alan ve koordinat değerleri yenileme kadastrosu ile üretilenlerle karşılaştırılarak kadastro altlıklarının nokta konum duyarlıkları tespit edilerek, bu altlıkların günümüze uygun olarak doğru üretilip üretilmediği ve uygulanabilir olup olmadıkları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country cadaster studies, as of today, have been completed rate of %99 in cadastral law. Thus, it is aimed mainly land cadaster object detected in the ITRF system ¾ -dimensional location data and the spatial data base for the registration of MEGSIS TAKBIS and establishing position standards in the desired. Necessary improvement of the existing cadastral data for this system is a result of conversion should be included in the system. For this, including inadequate cadaster areas renovation study aimed at updating the digital cadastral base and positioned in 3D across the country have been initiated quickly. However, renewal of land cadaster data object covered ¾ of the need for analysis in order to determine the location that produced the dimensional precision position determination which was born. With this thesis, each of property cadaster pads in digital data is converted to digital form obtained was subjected to analysis. At this point the plot area and the coordinate values are determined by comparing the base point position precision of cadastral surveying of those produced by regeneration, whether it was produced in accordance with the current state of true and tested their base is not applicable.