Postpartum süreçte kadınların cinsellikle ilgili bilgi ve inanışlarının belirlenmesi
Determining women's sexual knowledge and beliefs at postpartum period
  1. Tez No: 424650
  2. Yazar: ARZU AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, postpartum süreçte kadınların cinsellikle ilgili bilgi ve inanışları ile bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı tipte yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Antalya ili kamu hastanelerinde doğum yapmış olan 400 kadın oluşturmuştur. Değerlendirmede tanımlayıcı istatistiksel göstergeler olarak frekans-yüzde dağılımları ve kesikli türdeki değişkenlere ait verilerin karşılaştırılması için Ki-Kare analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalamaları 27.66±5.68'dir. Kadınların %63.8'i ilkokul/ortaokul/ilköğretim mezunudur, %79.5'i çalışmamaktadır ve %65.8'i multipardır. Kadınların genel cinsellikle ilgili bilgi alma oranının (%41.8), doğum sonu cinsellikle ilgili bilgi alma oranından (%50.8) daha düşük olduğu saptanmıştır. Bilgi kaynağının ise genellikle sağlık personeli olduğu belirlenmiştir. Kadınların %67'si doğum sonu cinsel ilişkinin yasaklanmasının nedeni ve kadının cinsel gereksinimleri konusunda doğru bilgiye sahiptir ve %30.8'i doğum sonu 40 günden önce cinsel ilişkiye başlanabileceğini düşünmektedir. Ancak araştırmaya katılan kadınların % 88'i doğum sonu kadını 40 gün boyunca kirli kabul etmekte ve cinsel ilişkiyi bu yüzden ertelemektedir. Bilgi ve inanış durumunun bu şekilde olmasına rağmen kadınların %96.7'sinin doğum sonu 40 gün ya da daha uzun süre sonra cinsel ilişkiye başlamayı planladıkları saptanmıştır. Kadınların %65'i memenin cinsel yaşamdaki önemini kabul etmektedir, ancak %54-64'ünün emzirmenin cinsellikle ilişkisi konusunda bilgileri yanlıştır. Kadınların %92.8'i ise doğum sonu aile planlaması gereksiniminin farkındadır ancak %32.5'i etkin aile planlaması yöntemlerinin cinsel ilişki sıklığını arttırmayacağını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted in order to determine the knowledge and beliefs about sexuality and affecting factors in postpartum women. The study sample consisted of 400 women who gave birth in Antalya. In the analysis of the study, descriptive statistical indicators like frequency and percentage distributions and Chi-Square analysis were used. The average age of the women participated in the study were 27.66±5.68. 63.8% of women were primary/secondary school graduates, 79.5% were working and 65.8% of women were multiparas. The proportion of women receiving information about sexuality (41.8%) were found to be lower than the proportion of women receiving information about sexuality at postpartum period (50.8%). The source of information was the health staff generally. 67% of women have right information about the reason for the restriction of sexual intercourse at postpartum period and the need of sexuality for women and 30.8% think that should be resumed sexual intercourse before 40 days. But it was determined that the sexual belief about dirtyness of postpartum women and necessity of waiting 40 days to resume sexual intercourse of the women were 88%. Despite the knowledge and beliefs about postpartum sexual intercourse, 96.7% of postpartum women participating in the study was planning to wait for sexual intercourse resumption for 40 days and over. 65% of women agree on the importance of breast in sexual life, but 54-64% have incorrect information about the relationship between breastfeeding and sexuality. While 92.8% of women are aware of postpartum family planning needs, 32.5% of women consider that effective family planning methods would not increase the frequency of sexual intercourse.