Dini radyo yayınlarının alımlanması: Akra FM örneği
Reception of religious radio programs: The case of Akra FM
  1. Tez No: 424941
  2. Yazar: BÜŞRA ÜNSAL YETGİNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜM ŞENER ULAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Religion, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ortaya çıktığı günden beri dünyada ve Türkiye'de önemli toplumsal görevler icra eden radyo, günümüzde de önemini koruyan bir kitle iletişim aracıdır. Dünyada radyonun ortaya çıkmasıyla hemen hemen eşzamanlı olan dini radyo geleneği ülkemiz açısından ele alındığında 1993 yılına tekabül eden bir olgudur. O döneme kadar dini yayınların radyodaki serüveni devlet tekelinde olagelmiştir. Özel radyo ve televizyon yayıncılığına geçişle birlikte kendisine elektronik yayıncılıkta özgür bir varlık alanı bulan dini yayınlar, dinleyicilerin dini düşüncelerinde ve dini yaşantılarında değişikliğe yol açmaktadır. Ayrıca belli bir dini cemaatin yayın kuruluşu olmalarına rağmen hedef kitlelerini sadece cemaatleri ile sınırlı tutmayan bu radyoların yayınları sayesinde kapalı cemaat anlayışı değişmiş, dışarıdan insanları da içine alan bir yayıncılık anlayışı ile cemaate katılımlar artmıştır. Medya ve din ilişkisini ulusal bir radyo istasyonu olan Akra Fm örneğinden yola çıkarak ele alan bu çalışma, dini yayınların dinleyici tarafından nasıl alımlandığını ve radyonun, dinleyicilerin hangi ihtiyaçlarını doyuma ulaştırdığını ortaya koyabilmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since it is invented, the radio had important social functions in the world as well as in Turkey and it is still an important mass medium. Even though the advent of religious radio broadcasting in the world is in parallel with the evolution of this medium, the appearance of religious radio stations in Turkey dates 1993. Until this year, the adventure of religious programs was determined and controlled by the State. With the privatization of radio-TV broadcasting in Turkey, religious programs found a free space and have still had impacts on listeners' religious beliefs and lives. Furthermore, although these radio stations belong to particular religious communities, they didn't limit their audience with the community members. Thus, closed communities became more open and gained new members thank to these radio programs. This thesis, based on a case study on Akra Fm, illustrates media and religion relationship and explores how religious programs are decoded by their listeners and what kind of needs are satisfied through them.